Jednym z głównych czynników decydujących o zdrowiu i samopoczuciu człowieka jest jedzenie. Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, często cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości. Osoby zajmujące się seniorami powinny pamiętać, że zdrowa dieta to nie tylko zdrowe produkty – to również sposób, w jaki są one podawane. Jak karmić osobę starszą, by utrzymać ją w dobrym zdrowiu?
Pamiętaj o zaleceniach lekarzy
Wiele chorób typowych dla zaawansowanego wieku, jak na przykład miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy artretyzm, to schorzenia, których przebieg w dużym stopniu uzależniony jest od stosowanej diety. Wykluczenie z jadłospisu osoby chorej określonych produktów i zastąpienie ich innymi może nie tylko łagodzić objawy, ale również przyczyniać się do poprawy skuteczności leczenia. Analogicznie – niewłaściwe odżywianie może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie chorego, nasilać odczuwane przez niego objawy, a ostatecznie prowadzić nawet do przedwczesnej śmierci. Dlatego w żywieniu osób starszych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza oraz wykwalifikowanego dietetyka. Jak wyjaśnia przedstawiciel agencji Prestige24h, opiekunowie seniorów nie powinni modyfikować przepisanej podopiecznemu diety bez wcześniejszych konsultacji.
Regularność podawania posiłków
Właściwe odżywianie to nie tylko dobór odpowiednich składników – to również prawidłowe ich podawanie. Teoretycznie dwa obfite i bogate w kalorie posiłki mogą dostarczyć, tyle samo energii co pięć mniejszych, w praktyce jednak taki tryb żywienia jest bardzo niekorzystny. Prowadzi do zaburzenia metabolizmu i nie pozwala nasycić organizmu. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę spożywanie dużych posiłków dwa razy na dobę jest również niebezpieczne, gdyż przyczynia się do znacznych wzrostów glukozy. Dlatego lekarze zalecają, by osoby starsze spożywały w ciągu dnia 5 niewielkich posiłków w około trzygodzinnych odstępach.
Żywność świeża kontra przetworzona
W dzisiejszych czasach sklepy pełne są żywności przetworzonej. Choć produkty te są wygodne w użyciu, to pod względem wartości odżywczej nie prezentują się dobrze. Zawarte w nich konserwanty, barwniki i ulepszacze smaku mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie osób starszych. Dlatego opiekun seniora powinien dbać o to, by podawane posiłki zawierały jak najwięcej składników świeżych. Niezależnie od stanu zdrowia seniora, zaleca się wykluczyć z jego diety słodkie napoje, słodycze i inne przekąski.
Pamiętaj o nawodnieniu
Poza jedzeniem organizm potrzebuje również wody. Osoby w podeszłym wieku bardzo często mają zaburzone poczucie pragnienia i zapominają o piciu, dlatego to opiekun powinien zadbać o odpowiednie spożycie napojów. Poza wodą można seniorom podawać również herbaty i świeże soki owocowe, zredukować za to należy spożycie kawy, słodkich napojów czy alkoholu.