Wapnowanie pozwala przede wszystkim obniżyć zakwaszenie gleby, dodatkowo pozytywnie wpływa także na jej strukturę oraz właściwości fizykochemiczne i biologiczne, co przekłada się z kolei na lepszą jakość plonów. W ostatnich latach można natomiast zauważyć, że coraz większą popularnością wśród rolników cieszy się wapno granulowane. Poniżej omawiamy więc jego najważniejsze zalety.
Wapno granulowane eliminuje problemy z wysiewem
Podstawową, docenianą przez większość rolników zaletą wapna granulowanego jest wygoda jego rozsiewu bez konieczności stosowana rozsiewacza do nawozów pylistych. Może być ono wysiewane za pomocą nawet lejkowych rozsiewaczy do nawozów sztucznych. Dodatkowo dzięki postaci granulek odkwaszanie gleby za jego pomocą jest o wiele równomierniejsze, a co za tym idzie skuteczniejsze, gdyż granule nie ulegają unoszeniu przez wiatr i przenoszeniu produktu w niepożądanym kierunku, jak ma to miejsce w przypadku wysiewu wapna sypkiego. Dodatkowo wapno w tej postaci w odróżnieniu nawozu pylistego nie wymaga dokładnego wymieszania z glebą. To z kolei sprawia, że zastosowanie wapna granulowanego, pozwala w znaczących sposób zmniejszyć czas potrzebny na przeprowadzenie tego typu zabiegu agrarnego oraz polepszyć jego precyzyjność.
Wapno granulowane cechuje się wysoką przyswajalnością
Wapno granulowane, które oferuje między innymi producent wapna nawozowego TARGO produkowane jest z naturalnych wapieni, o dużej zawartości środka odkwaszającego, wynoszącej minimum 50%. Dzięki temu po wysiewie granul do gleby szybko powraca ono do formy pylistej, która cechuje się wysoką przyswajalnością, gdyż doskonale rozpuszcza się w wodzie, przez co wapno z łatwością wnika w głąb odkwaszanej ziemi. Dzięki temu jest ono także w stanie działać na rośliny w czasie ich wzrostu.
Sposób pakowania wapna granulowanego zwiększa wygodę jego składowania
Wapno granulowane pakowane w worki typu big bag wyposażone w specjalne uchwyty, przez co jest znacznie wygodniejsze w składowaniu i transportowaniu. Dzięki szczelnym wkładkom foliowym jest chronione przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i wietrzenia a przede wszystkim przed opadami i nabieraniem wilgoci, co często jest problemem składowanego na pryzmach wapna pylistego.