Zakładając przetwórnię owoców musimy mieć na względzie kilka kwestii. Oprócz zasad bezpieczeństwa i ubioru pracowników, warto wyposażyć się w odpowiednie maszyny, które pomogą nam w całym procesie przetwarzania naszych zbiorów. Jaki sprzęt się do niej zalicza? Podpowiadamy.
Przenośniki do surowca
Wyposażenie przetwórni owoców tworzą razem linie produkcyjne, które w znacznym stopniu działają automatycznie. Dzięki temu możliwe jest znacznie zwiększenie wydajności produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Aby stworzenie linii było możliwe, poszczególne urządzenia muszą być połączone systemem transportu bliskiego – zazwyczaj w tej roli wykorzystywane są przenośniki, np. przenośniki taśmowe lub rolkowe. Pozwalają one w szybki i tani sposób przemieścić surowiec z jednego punktu linii do kolejnego.
Sortowniki
Jednym z pierwszych etapów przetwarzania owoców i przygotowania ich do sprzedaży jest sortowanie ich pod kątem wielkości. To bardzo ważne, ponieważ maszyny używane w zakładach przetwórczych skonstruowane są pod kątem obróbki owoców konkretnych wymiarów – jeśli trafią do nich produkty zbyt duże lub zbyt małe, nie zostaną odpowiednio przygotowane. Za dzielenie owoców na konkretne frakcje odpowiedzialne są sortowniki. Te urządzenia do przetwórstwa owoców mogą być wyposażane w narzędzia do kontroli jakości produktów, dzięki czemu do dalszych etapów przetwórstwa trafią okazy spełniające odpowiednie normy.
Myjki
Owoce i warzywa trafiające do zakładu przetwórczego są noszą na swojej powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczenia, np. ziemię, pył, piasek, pozostałości nawozów, części roślinne etc. Zanim trafią do dalszych etapów produkcji, muszą zostać dokładnie oczyszczone. W tym celu wykorzystuje się między innymi myjki wodno-powietrzne, płuczkarki i szczotkarki. Rodzaj urządzenia myjącego musi być dostosowany do rodzaju przetwarzanego surowca – owoce takie jak truskawki wymagają mniej agresywnych metod niż np. jabłka.