Ze słuchawkami to jest tak, że nie wiadomo jak i gdzie mogą odmówić posłuszeństwa. Albo przewód jednej ze słuchawek się przerwie, albo jakość dźwięku w porównaniu do stanu porządkowego nas nie zadowala. A słuchawek używają miliardy ludzi na całym świecie; oglądając filmy, słuchając muzyki w komunikacji miejskiej czy rozmawiając przez telefon jadąc samochodem. Słuchawki towarzyszą nam niemal na każdym kroku, dlatego warto wybrać model najbardziej przystosowany do naszych potrzeb. A ogrom dostępnych modeli słuchawek może przyprawić nas o niemały zawrót głowy. Jeśli właśnie szukasz nowych słuchawek i nie wiesz, na co się zdecydować, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Słuchawki douszne i dokanałowe
Kto z nas w swoim życiu nie miał do czynienia ze słuchawkami dousznymi czy dokanałowymi? Świetnie sprawdzają się u osób, które często podróżują autobusem, tramwajem czy pociągiem i lubią umilać sobie czas słuchając muzyki czy podcastów ze swojego smartfona. Wyglądają dyskretne, nie rzucają się w oczy, a ich największą zaletą jest ich niewielka waga i rozmiar. Można je schować w kieszeni, torebce czy plecaku. Wiele modeli słuchawek dousznych czy dokanałowych posiada pilota, dzięki któremu przełączanie kolejnych utworów nie wymaga wyjmowania telefonu.
Słuchawki wokółuszne
W porównaniu do słuchawek dousznych i dokanałowych, ich rozmiar znacznie przekracza możliwości naszych kieszeni, a nawet niektórych damskich torebek. Dlatego ich widok na ulicach jest dosyć rzadki, a słuchawki wokółuszne wybieramy z myślą o słuchaniu muzyki w domowym zaciszu. Słuchawki wokółuszne (jak sama nazwa wskazuje) okalają przewód słuchowy wraz z małżowiną, co jest dosyć istotne w kontekście innego rodzaju słuchawek, który omówimy w następnej kolejności. Słuchawki wokółuszne dobrze izolują dźwięki, dlatego słuchanie swoich ulubionych kawałków czy audiobooka staje się prawdziwą przyjemnością.
Słuchawki nauszne
Ich wygląd prawie niczym nie odróżnia się od słuchawek wokółusznych. Jednak nauszniki słuchawek nie pokrywają całej małżowiny usznej, a mają z nią bezpośredni kontakt. Ma to swoje plusy i minusy. Jakość dźwięku przepływającego przez słuchawki może wydawać się znacznie wyższa niż w przypadku innych modeli. Jednak wielu użytkowników słuchawek nausznych zwraca uwagę na fakt, że po ich wielogodzinnym użytkowaniu można odczuwać wyraźny dyskomfort. Podobnie jak słuchawki wokółuszne, dobrze sprawują się jako wyposażenie domowe przy słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów na tablecie czy telewizorze.
Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe?
Odkąd słuchawki pojawiły się na rynku technologicznym, ich istotnym elementem są kable, dzięki którym dźwięk może trafić do naszych przewodów słuchowych. Choć rozplątywanie słuchawek przewodowych to zadanie dla ludzi o mocnych nerwach, to wciąż nie brakuje chętnym na ich zakup. Można zauważyć dość wyraźną różnicę w jakości dźwięku między słuchawkami przewodowymi a bezprzewodowymi. Dotyczy to w dużej mierze modeli z niskiej lub średniej półki cenowej – tutaj korespondencyjny pojedynek wydają się wygrywać tradycyjne słuchawki bezprzewodowe.
Jednak słuchawki bezprzewodowe mają sporo zalet, których próżno szukać u ich przewodowych odpowiedników. Odpada nam problem splątanych kabli, są zdecydowanie bardziej mobilne i uniwersalne. Ich design wydaje się bardziej designerski i nowoczesny. Możemy ich używać podczas treningu, podróżując czy oglądając film w środku nocy. Jednak trzeba zaznaczyć, że słuchawki bezprzewodowe wymagają regularnego ładowania, co może być problemem zwłaszcza w trakcie dłuższych wycieczek za miasto.