Inwestorzy funkcjonujący na rynku nieruchomości mieszkalnych mogą przyjąć jeden z dwóch modeli inwestycji. Mogą kupować mieszkania, doprowadzać do zwiększenia ich wartości, a następnie sprzedawać je z zyskiem lub inwestować w nieruchomości celem ich późniejszego wynajęcia i stworzenia sobie źródła dochodu pasywnego. Inwestowanie w nieruchomości na wynajem wiąże się jednak z pewnym poziomem ryzyka. Skąd ono wynika i jak można zmniejszyć jego poziom?
Inwestycje polegające na wynajmie mieszkania
Kupno mieszkania na wynajem jest jednym ze sposobów na inwestowanie na rynku nieruchomości. Optymalnie byłoby, aby inwestor nabył mieszkanie w dobrym stanie, za niską cenę, a później wprowadził tylko drobne zmiany w jego wystroju, w ramach działań z zakresu home stagingu, co pozwoliłoby mu na szybkie znalezienie potencjalnych najemców. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Zatem, jak inwestować w mieszkania na wynajem? Na pewno trzeba poświęcić sporo czasu na znalezienie takiej nieruchomości, która będzie wymagać tylko niewielkich nakładów na remont, wyposażenie i aranżację, a jednocześnie będzie znajdowała się w korzystnej lokalizacji, zwiększającej prawdopodobieństwo wynajmu za pożądaną cenę. Kwestią, z jaką musi liczyć się inwestor inwestujący w lokale mieszkalne do wynajęcia, jest ryzyko związane z takim działaniem. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia mieszkania na wynajem.
Najpierw kaucja
W zdecydowanej większości przypadków przy wynajmowania mieszkań właściciele pobierają na wstępie od najemcy, z którym podpisują umowę najmu kaucję, np. w wysokości jednego czy dwóch czynszów miesięcznych. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela. Jeśli najemca np. zniszczyłby jakiś mebel albo ściany w pokoju, to kaucja jest zabierana na poczet naprawy usterek. Zdarza się jednak, że kaucja okazuje się zbyt niska, aby pokryć poniesione przez właściciela nieruchomości straty spowodowane działalnością najemcy. Wówczas wynajmujący musi dołożyć resztę pieniędzy z własnej kieszeni. Można uniknąć takiej sytuacji, jeśli właściciel wynajmowanej nieruchomości zdecyduje się na jej ubezpieczenie.
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem
Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie nieruchomości. Najprostsze ubezpieczenia dają ochronę nieruchomości przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi, takimi jak uderzenie pioruna, powodzi, huragan czy trzęsienie ziemi. Jednocześnie można też wykupić droższe ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości, tzw. all risk. Wówczas chroni ono przed różnymi ryzykami, w wyniku których mieszkanie mogłoby być uszkodzone, zniszczone lub utracone, podobnie jak elementy wyposażenia, jakie się w nim znalazły.
Ubezpieczenie mieszkania daje nam gwarancję uzyskania odszkodowania w przypadku wystąpienia określonych w umowie zdarzeń. Zakres ochrony ubezpieczeniowej zawsze można dopasować do potrzeb i wymagań klienta. Warto więc przejrzeć umowę pod kątem np. wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa ubezpieczeniowego, aby wiedzieć, kiedy odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Dużą popularnością cieszą się polisy obejmujące zdarzenia takie, jak włamanie z kradzieżą.
Zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia nieruchomości, dokładnie przeczytajmy jej Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Powinna się w nich znaleźć ochrona elementów stałych i ruchomości domowych w mieszkaniu. Warto powiększyć ochronę ubezpieczeniową wynikającą z ubezpieczenia nieruchomości przeznaczonej na wynajem o OC w życiu prywatnym, które może pokryć m.in. szkody majątkowe wyrządzone przez najemcę na rzecz sąsiada.