Podczas okresowego przeglądu budowlanego – rocznego lub pięcioletniego – mogą zostać wykryte wady, usterki, uszkodzenia czy awarie, które mają negatywny wpływ na dalszą eksploatację i bezpieczeństwo osób użytkujących dany obiekt budowlany. Każda wykryta awaria i usterka powinna być niezwłocznie usunięta przez właściciela lub zarządcę budynku. W przeciwnym razie może być nałożona kara grzywny przez Nadzór Budowlany.
Nieprawidłowości często wykrywane przy przeglądach budynków
Wszelkie wady i nieprawidłowości wykryte w budynku mogą dotyczyć instalacji gazowych, elektrycznych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, instalacji i urządzeń piorunochronnych, przewodów kominowych czy instalacji służących ochronie środowiska. Podczas okresowego przeglądu budowlanego osoba przeprowadzająca kontrolę może wykryć m.in. rozszczelnienie instalacji gazowej, przeciek z dachu, uszkodzenia i widoczne pęknięcia konstrukcji budynku, np. zewnętrznych warstw przegród i ścian, uszkodzenia balustrad i balkonów, szybko postępująca korozja elementów konstrukcyjnych czy rozerwane przewody elektryczne. Wszystkie te nieprawidłowości mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, a także bezpieczeństwa mienia, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie okresowych kontroli budowlanych.
Zły stan techniczny budynku a konsekwencje
Zły stan techniczny obiektu budowlanego, np. budynku mieszkalnego, może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa jego mieszkańców oraz osób przebywających w pobliżu. To właśnie dlatego trzeba pamiętać o wykonywaniu okresowych przeglądów technicznych. Takie kontrole wykonuje się co roku, co 5 lat lub doraźnie. O konieczności wykonywania przeglądów budowlanych w trakcie ich eksploatacji mówi art. 62 Prawa budowlanego – zauważa w rozmowie ekspert z biura projektowego IMPACT z Gdańska, które obsługuje inwestycje budowlane w całym kraju.
Wszelkie wykryte w budynku uszkodzenia, wady, usterki i awarie, które mogłyby spowodować zagrożenie życia i zdrowia ludzi czy bezpieczeństwa mienia powinny być niezwłocznie usunięte. Mowa w szczególności o zagrożeniach takich jak: pożar, zatrucie gazem, katastrofa budowlana, zalanie czy porażenie prądem elektrycznym. Usunięcie wykrytych uszkodzeń zawsze należy potwierdzić w dodatkowym protokole kontrolnym. Osoba, która go sporządza, musi przesłać jego kopię do organu nadzoru budowlanego.