Właściwe rozplanowanie karmienia kur nie jest łatwe, szczególnie dla początkujących hodowców. Ilość pokarmu, jego skład i częstotliwość podawania rodzi wiele pytań. Przede wszystkim należy poznać i zrozumieć zachowania pokarmowe i proces trawienia. U ptaków przebiega zupełnie inaczej niż u innych zwierząt hodowlanych. Jakie są sposoby karmienia kur niosek i jak zorganizować proces żywienia?
Jak funkcjonuje układ pokarmowy kur?
Pokarm miesza się wstępnie ze śliną bezpośrednio w jamie ustnej. Następnie przechodzi przez przełyk do wola. Tutaj zawartość karmidła dla drobiu wraz ze śliną jest przechowywana i wstępnie nasączana. W dwuczęściowym żołądku pokarm trafia do części wydzielającej kwas solny, a dopiero potem do mielca, rozcierającego pożywienie.
Ta mięśniowa część żołądka u kur pełni podobną funkcję do zębów. Nacisk mięśni jest tak duży, że rozdrobnieniu ulegają nawet ziarna zbóż. W procesie tego typu biorą także udział kamienie, które ptak połyka. Charakterystyczną cechą układu pokarmowego kur jest kloaka, czyli wspólne ujście układu pokarmowego i moczowo-płciowego. To znaczy, że ptaki wydalają jednocześnie kał i mocz.
Jakich składników potrzebują kury nioski?
Nawet ptaki utrzymywane w systemie wolnego chowu potrzebują dobrze zbilansowanej paszy. Należy im zapewnić stały dostęp do pożywienia i wody. W odpowiednim dawkowaniu pomagają automatyczne systemy karmienia drobiu.
Pasza dla kur niosek powinna mieć zrównoważony i różnorodny skład. Najważniejsza jest prawidłowa podaż wapnia. Ten minerał jest niezbędny do produkcji jaj, odpowiada także za kości, stawy, pióra i dzioby. Niedobory są niebezpieczne i mogą wpływać na poważny spadek nieśności.
Jakie praktyczne wskazówki uwzględnić karmiąc kury?
Pojemniki na żywność i wodę muszą być trwałe. Dostępne na rynku karmidła są łatwe do czyszczenia, co jest ważne ze względów zoohigienicznych. Wszystkie kury powinny móc jeść jednocześnie, dlatego warto zapewnić wystarczającą ilość miejsca do karmienia.
Polecaną opcją w przypadku dużych ferm jest możliwość pojenia za pomocą automatycznych systemów. Rolnicy korzystający z usług firmy modernizującej kurniki AVENA podkreślają ogromną oszczędność czasu. Ponadto automaty umożliwiają precyzyjne dozowanie paszy, dostosowane do warunków.