Dylemat powstający przy wyborze telefonu klasycznego, z fizyczną klawiaturą, a smartfona z ekranem dotykowym właściwie odszedł już do przeszłości. Niemal oczywistością stało się, że zawsze wybierzemy smartfona. I nie ma się czemu dziwić. Możliwości tych urządzeń są dziś ogromne, zastosowania wszechstronne, a i moda na tego typu urządzenia robi swoje. Efekt: dziś praktycznie każdy posiada smartfona. Czy w tym świecie jest więc jeszcze miejsce na telefony klasyczne – bez ekranu dotykowego, aplikacji… Zwykłe urządzenia do dzwonienia. Okazuje się, że ten segment rynku nie jest martwy.
Zalety klasycznych telefonów
Telefony pozbawione szerokiego wachlarza dodatkowych aplikacji, mnogości opcji i fizyczną klawiaturą wciąż w pewnych, choć przyznać należy specyficznych sytuacjach mają przewagę nad wszechobecnymi smartfonami.
Jedną z ich często podnoszonych zalet jest czas pracy na baterii. Podczas gdy smartfony standardowo wytrzymują dzień, może kilka, dla klasycznych telefonów wytrzymanie pełnego tygodnia bez ładowarki nie jest niczym niezwykłym. Tą energooszczędność aparaty zyskują oczywiście znacznie okrojonymi możliwościami, co też powoduje, że korzystamy z nich mniej intensywnie. Ich konstrukcja jest też prostsza, dzięki czemu są dużo odporniejsze na zużycie, zepsucie, a zwłaszcza upadek. Typowe klasyczne telefony komórkowe upadając rozpadają się na kilka części, które łatwo ze sobą złożyć
Telefony klasyczne różnią się ponadto od smartfonów ergonomią. Choć interfejsy dotykowe stały się obecnie na tyle powszechne, że ich obsługa stała się dla nas niezwykle intuicyjna, to fizyczne klawiatury są tym, do czego przyzwyczaiła nas technika przez wiele lat, i to do nich jesteśmy bardziej przyzwyczajeni – z ich obsługą jesteśmy bardziej oswojeni. Choć młodsze pokolenia zgodnie z nabytymi nawykami próbują obsługiwać dotykiem każdy ekran na jaki się natką. Jednak osoby starsze doceniają obecność fizycznych guzików, z których korzysta się im znacznie łatwiej. I to jest nisza, w której klasyczne telefony wciąż mają się całkiem nieźle. Ale to ich nie jedyne zastosowanie. Często służą posiadaczom smartfonów jako telefon zapasowy. Telefon, który nie rozładuje się tak szybko, nie zarysuje tak łatwo, nie zniszczy w razie upadku. Tę ostatnią cechę docenią zwłaszcza osoby pracujące fizycznie w terenie, choć na popularności zyskują obudowy do smartfonów, chroniące je przed nawet poważnymi upadkami. Wciąż jednak klasyczny telefon pozostaje czymś, co sprawdza się w każdych warunkach i w razie zniszczenia jest łatwy do zastąpienia. I dochodzimy tu do kolejnej, ale bardzo ważnej cechy – klasyczne telefony są obecnie bardzo tanie, przynajmniej w porównaniu ze smartfonami. I właśnie to w znacznej mierze decyduje o ich ciągłym trwaniu na rynku.
Klasyczny telefon – czy warto?
Klasyczne telefony z jednej strony są dziś przeżytkiem, z drugiej sprawdzają się wyśmienicie w ściśle określonych sytuacjach i zastosowaniach, zachowując przy tym niską cenę. I choć w konfrontacji ze smartfonami szans już nie mają, to zapewne jeszcze na długo z nami pozostaną.