Próchnica to choroba z niezwykle bogatą historią. Jak wykazują badania, towarzyszyła ludzkości już od czasów prehistorycznych. Od wielu stuleci wzbudzała wielkie zainteresowanie nie tylko lekarzy, ale i naukowców, filozofów oraz badaczy. Próchnica to także najbardziej rozpowszechniona choroba jamy ustnej u dzieci, która rozwija się w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i niewłaściwej diety. Jak ją leczyć?
Co to jest próchnica?
Próchnica to choroba, która polega na odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba. W konsekwencji prowadzi do powstania ubytków w uzębieniu. W początkowej fazie pojawia się jako matowa plamka na szkliwie zęba. Im bardziej choroba postępuje, tym szybciej tworzą się ubytki.
Warto pamiętać, że zakażenie próchnicą może wystąpić już na bardzo wczesnym etapie życia dziecka, np. ok. pierwszego roku życia – tuż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. Tak wczesną odmianę próchnicy nazywamy próchnicą wczesnego dzieciństwa – pojawia się w zębach mlecznych, najczęściej przed piątym rokiem życia. Z kolei zmiany próchnicze w zębach stałych mogą pojawić się już w szóstym roku życia.
Jakie są przyczyny próchnicy?
Wyróżniamy kilka najważniejszych przyczyn zakażenia próchnicą: obecność bakterii odpowiedzialnych za wytworzenie kwasów w jamie ustnej (np. szczepy Streptococcus mutans), cukry rozkładane do kwasów, które niszczą szkliwo, niewielka ilość wytwarzanej śliny, niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zakażenie jest możliwe również przez kontakt, np. przez korzystanie z tych samych sztućców.
Jak wygląda leczenie próchnicy?
Metody leczenia próchnicy zależą od tego, na jakim etapie jest choroba. Na jej początkowym stadium (w przypadku występowania plamek na powierzchni szkliwa) konieczna będzie remineralizacja, czyli pokrycie plam specjalnymi preparatami, np. tradycyjnymi preparatami fluorkowymi bądź preparatami ICON, które skutecznie zapobiegają rozwojowi choroby już po jednorazowej aplikacji.
Jeśli choroba jest już na bardziej zaawansowanym stadium, konieczne będzie plombowanie. Próchnica w zębinie znacznie szybciej się rozwija niż w szkliwie. Ubytki powinny być oczyszczone ze wszelkich bakterii i chorych tkanek. Jak wyjaśniają stomatolodzy, kolejnym etapem leczenia próchnicy jest odbudowa ubytków za pomocą specjalnych materiałów.