Instalacje na wysokości, prace budowlane i wykończeniowe – to główne obszary na których można wykorzystać rusztowania, a w zasadzie, w których ich zastosowanie jest po prostu niezbędne. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie do charakteru wykonywanych prac, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników: od rodzaju po bezpieczeństwo. O czym mowa? Podpowiadamy.
Zakup czy wynajem rusztowań?
Na rynku dostępne zarówno rusztowania używane, jak i nowe np.: https://szalbud.pl/rusztowania-ramowe/. Można zdecydować się na ich zakup lub wynajem. Wynajem rusztowań jest opłacalny w przypadku prywatnych, niewielkich inwestycji. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim jego cena. Wzięcie rusztowań w dzierżawę jest znacznie mniej kosztowne, niż ich zakup. Po drugie nie musimy brać pod uwagę kosztów związanych z ich magazynowaniem oraz serwisowaniem. Firmy, które wynajmują rusztowania w większości biorą na siebie zarówno doradztwo w zakresie ich wyboru, jak również ich montaż oraz demontaż. Niektóre również oferują pomoc w wypełnianiu oraz prowadzeniu związanej z nimi dokumentacji.
Zakup rusztowań jest bardzo opłacalny w przypadku dużych inwestorów, którzy mają możliwości ich magazynowania. Daje im on swobodę związaną z ich dysponowaniem. Nawet, jeśli inwestycja się opóźnia, są obciążeni kosztami związanymi z wydłużeniem wynajmu sprzętu. Poza tym zaraz po jej ukończeniu, mogą rozpocząć nową. W momencie, kiedy rusztowanie nie będzie już potrzebne, można je sprzedać lub wynajmować.
Zobacz także: http://portalnews.pl/rusztowanie-przy-budowie-domu-jednorodzinnego-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-je/
Rodzaje rusztowań – czym się kierować przy ich wyborze?
Biorąc pod uwagę konstrukcje, rusztowania dzielimy na: modułowe, stojakowe, specjalne, kolumnowe (warszawskie), kozłowe, ramowe, wspornikowe, ruchome i nieruchome. Wybierając rusztowania przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich wysokość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im wyższe rusztowanie, tym musimy się liczyć z większym kosztem jego posiadania. Przed zakupem niezbędne będzie więc wykonanie dokładnych pomiarów. Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę, to obciążenie. Standardowe rusztowania sprawdzą się przy większości prac wykończeniowych tj. malowanie elewacji czy tynkowanie ścian. Jeśli jednak wymagają one wykorzystania ciężkiego sprzętu, wówczas trzeb już dokładnie przemyśleć kwestie związane z obciążeniem. Nie bez znaczenia ma także miejsce i typ prac, jakie będziemy wykonywać na rusztowaniu, jak również sposób ich montażu. W przypadku ostatniego czynnika mamy do wyboru kilka podstawowych typów łączenia rusztowania: zapadkowe, klinowe, a także zaciskowe.
Szukasz rusztowań lub szalunków? Odwiedź: szalbud.pl