Profesjonalne leczenie ortodontyczne przeprowadza się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Specjaliści z tej dziedziny najczęściej zalecają swoim pacjentom regularne noszenie właściwie dopasowanych aparatów ortodontycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu przyrządów. Zazwyczaj jednak na zakup zaleconego przez ortodontę modelu trzeba wydać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawdź więcej informacji!
Aparat ortodontyczny – co trzeba o nim wiedzieć?
Aparatem ortodontycznym najczęściej nazywa się specjalne klamerki przeznaczone do nakładania na zęby. Za główną funkcję tego przyrządu uznaje się przywracanie uzębieniu jego właściwego położenia. Na ogół świetnie sprawdzają się one również przy niwelowaniu różnych przypadłości związanych z występowaniem wadliwego zgryzu. Dotyczy to głównie takich nieprawidłowości, jak cofnięcie się żuchwy, nadmierne stłoczenie zębów albo szpary między zębami.
Aparaty ortodontyczne polecane pacjentom takich gabinetów, jak Praktyka Stomatologiczna STOMATOLOGIA.ME, działają w bardzo prosty sposób. Wydatnie przyczyniają się one do zmiany pozycji zębów poprzez wywieranie na nie stałego nacisku. Po jakimś czasie następuje korekta wady zgryzu, co korzystnie przekłada się na wygląd całego uzębienia.
Klasyfikacja aparatów ortodontycznych
Aparaty na zęby można podzielić na różne rodzaje. Najczęściej wśród tych przyrządów wyodrębnia się modele stałe i zdejmowane. Te pierwsze wykorzystywane są do leczenia zwężenia łuków zębowych, a także zgryzu otwartego. Ich zakładaniem zajmuje się profesjonalny ortodonta. Modele te składają się ze specjalnych zamków i pierścieni, które dokręca się mocniej podczas każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wśród aparatów stałych wymienia się przyrządy:
- lingwalne – montowane na podniebieniu i językowej stronie zębów;
- samoligaturujące – mocowane bez konieczności używania gumowych ligatur;
- ceramiczne i kryształowe – ich najważniejszą zaletą jest niewielka widoczność.
Innym typem aparatów na zęby są aparaty ortodontyczne ruchome. Wśród nich wyróżnia się modele:
- bierne – wykorzystujące w działaniu siłę żucia i zwarcia;
- czynne mechanicznie – używane do kształtowania łuku zębowego;
- blokowe – korygujące wady dotylne.
Aparaty ruchome można wyjmować samodzielnie z jamy ustnej.