Czesząc włosy zauważasz, że coraz więcej ich spada na ziemię lub pozostaje w szczotce. Rano budząc się, zauważasz na poduszce spora ilość włosów. Zastanawiasz się co jest powodem ? Dlaczego się tak dzieje ? Czy to oznaka poważnej choroby ?
Dlaczego nasze włosy wypadają?
Któż z nas nie marzy o pięknych, zdrowych zadbanych włosach ? Dla kobiet włosy są atrybutem kobiecości, dodają pewności siebie, a codzienne stylizacje wpływają na wyższą samoocenę. W przypadku mężczyzn zadbane włosy, również wpływają na samoocenę oraz poczucie atrakcyjności. Na wygląd naszych włosów, ma wpływ wiele różnych czynników, wśród najważniejszych znajdują się;
- Niedożywienie
- Nieodpowiednia suplementacja
- Zaburzenia hormonalne
- Problemy z tarczycą
- Grzybicę skóry głowy
- Łojotokowe zapalenie skóry głowy
- Łysienie plackowate, androgenowe i inne
- Toczeń
- Środki antykoncepcyjne
- Chemioterapię
- Zatrucie metalami
- Nieodpowiednia dieta
- Używki
- Leki przeciwzakrzepowe
- Infekcje
- Zbyt intensywna i częsta stylizacja
- Trichotillomania
- Ciąża
- Anoreksja/bulimia
- Duża utrata wagi
Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn
Łysienie u mężczyzn zaczyna się między 30-40 rokiem życia. Mężczyźni wstydzą się utraty włosów, ale jednocześnie nie chcą słyszeć o wizycie u lekarza. Przyczyną łysienia jest osłabienie mieszków włosowych, oraz pigmentacji. U mężczyzn dużą rolę odgrywają przekazane geny. Łysienie plackowate oraz androgenowe to dwa rodzaje, które najczęściej występują u płci męskiej. Oba rodzaje wymagają konsultacji, diagnostyki i leczenia. Odpowiednio wczesne wykrycie łysienia, pozwala w dużym stopniu go zahamować.
W przypadku kobiet, sytuacja spowodowana głownie jest zaburzoną gospodarką hormonalną na przykład po ciąży, czy w okresie menopauzy. Geny również maja znaczenie, tak samo jak stosowanie środków antykoncepcyjnych. Najczęściej u kobiet brak żelaza, oraz stres powodują problemy z włosami. U kobiet również może wystąpić łysienie androgenowe.
Diagnostyka i leczenie
Aby uzyskać informację, co jest przyczyną wypadania włosów, należy udać się do trychologa lub dermatologa. W celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia, lekarz zada nam kilka pytań, które pozwolą rozpoznać problem. Taki wywiad lekarski obejmuje pytania dotyczące diety, przyjmowania leków, stanu zdrowia, oraz ustalenia od kiedy mamy problem z włosami. Następnie, podczas wizyty trycholog, przeprowadzi badanie skóry głowy, włosów aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Przyczyny które powodują utratę włosów, w większości są do wyleczenia. Lekarz po analizie wyników badań, może wdrożyć suplementację, wcierki, zabiegi na skórę głowy oraz odpowiednią pielęgnację.
Domowe sposoby na wypadające włosy
Prócz zaleceń trychologa, możemy w naturalny sposób dodatkowo wzmocnić nasze włosy. Prócz odpowiedniej suplementacji, możemy również skorzystać z:
- Silikonu – rozwiązuje problem z rozczesywaniem włosów
- Aloesu – likwiduje podrażnienia, nawilża
- Kolagenu – regeneruje włosy
- Gliceryny – chroni przed utratą wody
- Zioła – płukanie włosów lub picie wzmacnia
- Olejek rycynowy – zapobiega wypadaniu
- Maseczki z jajek – regeneruje i odżywia
Tryb życia jest ważny!
Olejki, maseczki, masaże pomogą zadbać o włosy z zewnątrz, jednak bardzo ważne jest to co dostarczamy organizmowi. Warzywa i owoce mają bardzo dużo cennych witamin. Do mycia włosów używaj letniej wody, a w nocy daj włosom odpocząć od gumek, spinek oraz kosmetyków.