Ludzka skóra pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona środowiska wewnętrznego przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jest ona pierwszą przeszkodą na drodze nie tylko drobnoustrojów, ale także promieniowania słonecznego. Wyróżniamy dwa rodzaje fal – UVA i UVB, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na skórę. Jak się przed nim chronić? Podpowiadamy.
Promieniowanie UV – rodzaje fal elektromagnetycznych
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu promieniowania UV na naszą skórę, to wciąż nie jesteśmy świadomi tego, że można je podzielić ze względu na długość fal elektromagnetycznych.
Promieniowanie UVB jest zdecydowanie dłużej znane naukowcom. Stanowią je fale wysokoenergetyczne, które posiadają zdolności do przenikania w głębsze partie naskórka. Część promieni jest pochłaniana przez melaninę zawartą w skórze, przez co dochodzi do pobudzenia ich produkcji. W wyniku tego zjawiska często nasza skóra po ekspozycji na słońce staje się zaczerwieniona i podrażniona. Ponadto odpowiadają również za zwiększenie ryzyka na rozwój zmian nowotworowych.
Promieniowanie UVA zostało dostrzeżone i przebadane przez naukowców dopiero w latach 90. Odkryto wtedy, że fale docierają nie tylko do naskórka, ale również to zewnętrznych warstw skóry właściwej. Tym samym przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia i jej uwrażliwienia.
Promieniowanie UVA i UVB – jak się przed nimi chronić?
Promieniowanie UVA i UVB może mieć bardzo negatywny wpływ na skórę, jednak można go skutecznie zneutralizować poprzez m.in. odpowiednią pielęgnację, stosowanie kosmetyków z SPF czy zmianę nawyków.
Bezpieczne opalanie to podstawa profilaktyki chorób skóry oraz przeciwdziałania jej nadmiernemu przesuszeniu. W pierwszej kolejności warto unikać mocnego słońca – w lecie najlepiej nie wychodzić z domu między godziną 11 a 15. Należy również zadbać o zestaw kremów i balsamów z filtrem – aby zwiększyć ich skuteczność trzeba nakładać je min. 20 minut przed ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, dzięki czemu zdąży się wchłonąć.