Uwielbiasz obcować ze zwierzakami, ale opieka nad psem i kotem Ci nie wystarczy? Jeśli w Twoim mieście działa zoo, koniecznie się do niego wybierz, a przy okazji zwiedzania zostaw swoje CV. Praca w zoo może być strzałem w 10! Dowiedz się, jakie warunki musisz spełniać, by zatrudnić się w ogrodzie zoologicznym.
Praca wśród zwierząt
Etat w zoo to nie tylko kontakt ze zwierzętami, karmienie i pielęgnowanie futrzaków. Choć na pierwszą myśl, możesz nie brać tego pod uwagę, praca w ogrodzie zoologicznym ma charakter czysto fizyczny. Do obowiązków wielu pracowników zoo należy m.in. sprzątanie wybiegów i boksów, mycie poideł i pojemników na jedzenie, czyszczenie basenów oraz oczek wodnych czy udział w zabiegach weterynaryjnych. Jak nietrudno się domyślić, przy tego typu czynnościach możemy się zarówno napocić, jak i ubrudzić. Niestety nie powinniśmy się przy tym za bardzo przywiązywać do naszych podopiecznych – praca opiekuna często ma charakter sezonowy (zwykle od października do wiosny tego typu placówki nie potrzebują zbyt licznej załogi). Ponadto wymaga bycia w gotowości już w godzinach porannych.
Praca w zoo – jakie studia?
Jeśli pomimo tych niewielkich niedogodności, nadal chcesz pracować w zoo, wiedz że nieco inne perspektywy mogą czekać wykwalifikowanych absolwentów, takich kierunków jak biologia czy zootechnika. Na dobrą sprawę, pierwszy staż w ogrodzie zoologicznym możesz odbyć jeszcze będąc na studiach. Praktykanci i stażyści są w tym miejscu zawsze mile widziani. W internecie bez problemu znajdziemy ogłoszenia o pracę w ogrodach zoologicznych, a wśród ofert z pewnością pojawią się praktyki studenckie. Na staż bardzo chętnie przyjmuje m.in. wrocławskie zoo. Aby poznać aktualne wakaty wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: praca Wrocław zoo.
Co jeszcze można robić w zoo?
Ogrody zoologiczne mają swoje biura prasowe, rzeczników, a także cały sztab edukatorów, którzy organizują ciekawe eventy czy zajęcia edukacyjne dla dzieci. Zatrudniając się w zoo jako tego typu ekspert, możesz liczyć na ciekawą pracę, która da ci zarówno kontakt z ludźmi, jak i ze zwierzętami mieszkającymi w zoo. Co istotne, nie musisz w tym celu studiować zootechniki czy kierunków pokrewnych. Możesz swoje zainteresowania światem fauny związać z dziennikarstwem, studiami menedżerskimi czy z zakresu PR i marketingu. Zwykle praca tego rodzaju wymaga dobrego pióra, kompetencji komunikacyjnych czy umiejętności obsługi kanałów social media, których użytkownicy bardzo ciepło reagują na zdjęcia i multimedia dokumentujące życie zwierzaków.