W języku potocznym często zdarza się, że pojęcia takie jak kredyt oraz pożyczka używane są w sposób wymienny. Tego rodzaju sposób postępowania nie do końca jest właściwy. Wszystko za sprawą tego, że różnią je między innymi takie kwestie, jak zasady, na podstawie których są one przyznawane, to na co mogą zostać przeznaczone oraz podstawy prawne.
Kwestie związane z pożyczką
Pożyczka funkcjonuje nie na podstawie prawa bankowego, ale na mocy przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym – chodzi tu o 720 artykuł z pierwszego paragrafu. W pożyczce nie obowiązuje ściśle określony rodzaj umowy. W sytuacji, gdy chodzi o pożyczenie niewielkiej kwoty (do 1000 zł), taka umowa może mieć charakter ustny. Warto również wiedzieć, że pożyczka dotyczy nie tylko pieniędzy, ale również innych rzeczy, które wcześniej trzeba określić co do ich gatunku.
Pożyczkę mogą zawierać osoby fizyczne oraz prawne To, czy jest ona zawierana na firmę, czy na osobę nie jest istotne z punktu widzenia pożyczkodawcy. W tym wypadku to, na co się przeznaczy pożyczone w ten sposób pieniądze, nie będzie musiało być uzgadniane z instytucją finansową, z którą będzie się podpisywało umowę pożyczkową. Tym samym można tego rodzaju środki wydać na dowolnie wybrany przez siebie cel.
To placówka pożyczkowa będzie decydowała o tym, czy zawarcie umowy pożyczkowej będzie wiązało się z koniecznością uregulowania jakichś dodatkowych opłat – tym samym w różnych instytucjach finansowych te kwestie będą rozstrzygane w różny sposób.
Kwestie związane z kredytem
Kredyt funkcjonuje na podstawie prawa bankowego. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami umowa kredytu to rodzaj takiej sytuacji, w której bank przydziela kredytobiorcy kwotę pieniędzy, która została zapisana w umowie kredytowej. Osoba, która je otrzyma, nie może ich przeznaczyć na dowolny cel. W tym wypadku musi ona przestrzegać zapisów, jakie zostały zawarte w umowie kredytowej, jaką zawarła z bankiem. Oczywiście wszystkie te pożyczone pieniądze (razem z odsetkami) będzie musiała oddać (w comiesięcznych ratach).
Umowa kredytu za każdym razem jest zawierana w formie pisemnej. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, że tylko wtedy jest ona ważna. W tym wypadku wszystkie kwestie związane z warunkami danego kredytu muszą zostać odpowiednio wcześniej ustalone. Chodzi tu o wysokość pożyczonej sumy, koszty związane z przydzieleniem kredytu oraz z jego oprocentowaniem. Do tego dochodzi jeszcze zapis informujący o czasie, w którym dana umowa obowiązuje. Najważniejsza różnica między kredytem a pożyczką jest taka, że tylko bank udziela kredytów – przynajmniej tych korzystnych z punktu widzenia kredytobiorcy, bo niskooprocentowanych.
Bank umowę kredytową zawsze w jakiś sposób zabezpiecza – w tym celu wykorzystuje on np. hipotekę, akredytację albo gwarancję bankową. Warto również wiedzieć, że w każdej placówce bankowej zawarcie umowy kredytowej będzie się wiązało z różnymi kosztami – prowizja i odsetki to opłaty, których nie sposób uniknąć. Jedyne co można zrobić to poszukać banku, w którym nie będą one zbyt wygórowane.
Artykuł powstał przy współpracy z https://pozyczkaposzukiwana.pl/