Pompy ciepła mają wiele zalet — są ekologicznym i ekonomicznym urządzeniem, które nie zanieczyszcza środowiska. Mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania domu jak i przygotowania dodatkowo wody użytkowej. Są chętnie stosowane zarówno w budynkach jednorodzinnych, wielokondygnacyjnych jak i innych obiektach. Jak jednak dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb? Podpowiadamy.
Jak dobrać pompę ciepła do stanu budynku?
Pompy ciepła w Jaśle są chętnie wybierane zarówno przez właścicieli nowych jak i wyremontowanych domów. Decydując się na zakup takiego urządzenia, należy jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. W przypadku nowych nieruchomości, jeżeli pompa ciepła została uwzględniona w projekcie jako źródło ogrzewania, nie ma problemu z jej wykorzystaniem. W takiej sytuacji ściany, dach i okna już spełniają restrykcyjne wymogi dotyczące ich izolacyjności. Dzięki temu pompa pracuje w ekonomiczny sposób.
W przypadku nieruchomości, które zostały wyremontowane często zastosowanie tego urządzenia jest trudne ze względu na to, że najczęściej nie spełniają one wymogów ciepłochronność zawartych w warunkach technicznych, ponieważ zaczęto je zaostrzać dopiero w 2014 roku. W takim przypadku założenie pompy warto połączyć z kompleksową termomodernizacją — dociepleniem budynku i przegród, a także wymianą okien.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, dopasowując pompę ciepła do swoich indywidualnych potrzeb, jest jej moc. Najczęściej w budynkach jednorodzinnych montuje się urządzenia o wartości około 10 kW. Jednak parametr ten musi być dopasowany do potrzeb cieplnych danego budynku, a więc m.in. jego metrażu. Aby właściwie dobrać ten sprzęt, warto to zadanie powierzyć specjalistom.
Nie można zapomnieć również o najważniejszym, czyli wyborze rodzaju pompy. Na rynku dostępne są modele wodne, powietrzne, gruntowe, a także wodno-powietrzne. Dobór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od właściwości terenu na którym znajduje się budynek.