Budowa systemów, których temperatura pracy jest bardzo wysoka i przekracza nawet 1000 stopni wymaga również zadbania o ich odpowiednią izolację tak, by zredukować ryzyko pożaru, czy też po prostu ochronić okolicę przed negatywnym wpływem tak wysokich temperatur. W tym celu stosuje się płyty ogniotrwałe. Czym one są i czym się charakteryzują?
Czym jest płyta ogniotrwała i jakie są jej rodzaje?
Służąca do izolacji termicznej płyta ogniotrwała nie ma jednoznacznej definicji, gdyż jako taka płyta służyć może tak naprawdę każdy materiał o odpowiednich właściwościach i charakterystyce. Takich materiałów z kolei znajdziemy całkiem sporo i pozwalają one na izolację termiczną różnych miejsc.
Dobrym przykładem może być na przykład tkanina ogniotrwała. Mowa tu na przykład o papierze ceramicznym, czyli materiale, który można bardzo łatwo zaginać, czy też owijać nim różne przewody. Dobrym przykładem są też płyty ceramiczne, które z kolei izolują powierzchnie płaskie.
Czym powinna charakteryzować się płyta ogniotrwała?
Przede wszystkim dobra płyta ogniotrwała powinna się charakteryzować dobrą wartością izolacji termicznej oraz niską przewodnością cieplną. Dlatego na przykład maty ceramiczne mogą być wykorzystane do izolacji systemów, których temperatura pracy wynosi 1100 stopni, a krótkotrwale wzrasta nawet do 1300 stopni. Lepsze odmiany maty ceramicznej potrafią z kolei wytrzymać temperatury pracy stałej rzędu 1350 stopni i chwilowe skoki do 1500 stopni w skali Celsjusza. Do tego musi ona być żaroodporna.
Inne pożądane w płycie ogniotrwałej właściwości to na przykład dobra odporność chemiczna na różne substancje, które mogłyby wpłynąć na właściwości płyty ogniotrwałej, czyli również na bezpieczeństwo danego systemu, który pracuje w wysokiej temperaturze, a co za tym idzie po uszkodzeniu jego izolacji mógłby mieć bardzo negatywny wpływ na otoczenie, czy nawet bezpieczeństwo całego budynku oraz najbliższej okolicy, w której się znajduje.