W najbliższych latach można spodziewać się tego, iż udział odnawialnych źródeł energii będzie coraz większy. W pewnym sensie można to jednak zaobserwować już teraz. Mowa tu oczywiście o panelach solarnych, które są coraz częściej montowane na dachach polskich domów. Z czego one są zbudowane i jak działają instalacje solarne?
Jak działają systemy solarne?
Systemy solarne składają się z trzech głównych części. Na start pod lupę warto wziąć panele słoneczne w Cieszynie, które mają na celu oczywiście konwersję promieni słonecznych w energię elektryczną, a dokładniej w prąd stały. Często myśli się, że to panele są najważniejszym elementem instalacji, lecz jest nieco inaczej. Powinno stawiać się je na równi z falownikiem.
Wszystkie systemy solarne w Cieszynie nie miałyby prawa działać bez serca jakim jest falownik. Urządzenie to ma dwa niesamowicie ważne zadania. Pierwsze to monitorowanie pracy całej instalacji i dbanie o jej bezpieczeństwo. Drugie to z kolei konwersja prądu stałego, który pochodzi z paneli w prąd zmienny, który spotkamy w naszych gniazdkach i w sieci energetycznej. Następnie prąd ten trafia przez trzecią ważną część instalacji, czyli licznik dwukierunkowy do sieci energetycznej.
Z czego skonstruowane są panele słoneczne?
Głównym elementem, bez którego panele słoneczne nie miałyby prawa działać jest krzem. Jest to pierwiastek, który pełni rolę półprzewodnika i z jego pomocą może zachodzić zjawisko fotowoltaiczne. Zjawisko to polega na tym, że gdy promienie słoneczne, a dokładniej ich cząsteczki – fotony trafią na krzemowe ogniwo wprawiają jego elektrony w ruch w ten sposób tworząc prąd stały.
Oczywiście krzem nie jest jedynym materiałem, który spotkamy w panelach słonecznych. Muszą one być bowiem odpowiednio zabezpieczone i obudowane. Od spodu bardzo często są tam stosowane warstwy izolacyjne, które zabezpieczają je przed brudem z dachu, a dodatkowo są w aluminiowej obudowie. Z zewnątrz z kolei w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi stosuje się szkło hartowane.