Przemysł, budownictwo, branża magazynowa, logistyczna, a nawet centra handlowe – zastosowanie wózków paletowych jest naprawdę szerokie. Wykorzystuje się je w działalności przedsiębiorstw produkcyjnych, obiektów handlowych czy firm transportowych. Trudno wyobrazić sobie rynek bez rozmaitych urządzeń usprawniających przebieg procesów zachodzących wewnątrz działalności, a paleciaki niewątpliwie w gronie tych maszyn zajmują ważne miejsce.
Specyfika wózka paletowego elektrycznego
Jak sama nazwa wskazuje, paleciak elektryczny wymaga napędu innego niż siła mięśni człowieka. Elektryczny wózek paletowy wyposażony jest w baterię, która przeważnie umożliwia kilka godzin nieprzerwanej pracy. Oczywiście sama bateria zwiększa masę urządzenia i wymaga ładowania, lecz dzięki niej obsługa jest zdecydowanie prostsza i nie obciąża pracownika w takim stopniu jak wózek ręczny.
Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się między innymi udźwigiem. Przeważają wśród nich te o udźwigu wynoszącym półtorej tony, choć i warianty dwutonowe są dostępne. Poza tym wózki posiadają pewne zautomatyzowane tryby, klakson, czujnik bezpieczeństwa, a mechanizm unoszenia wideł pracuje z lekkością.
Elektryczny czy ręczny – jaki wybrać?
Wahając się między elektrycznym a ręcznym paleciakiem, warto rozważyć argumenty za i przeciw. Ręczne są tańsze w zakupie, w dodatku im mniej elektroniki i skomplikowanych mechanizmów, tym mniejsze ryzyko awarii. Z kolei wózki elektryczne pozwolą zaoszczędzić siły, przyczynią się do przemieszczania ładunków w sposób wydajny. Manewrowanie nimi nie przysparza trudności, odbywa się sprawnie.
Co więcej, jeśli masa ciągniętego ładunku miałaby przekraczać dozwolone normy, wówczas byłoby to sprzeczne z przepisami. Wózek elektryczny eliminuje ten problem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że paleciaki nadają się jedynie do unoszenia ładunków na niewielką wysokość. Jeśli zaś w grę wchodzi transport pracowników i to na wysokość znaczną, niezbędny okaże się podnośnik koszowy teleskopowy.