Zaćma to naturalny proces stopniowego zmętniania się soczewki. Operacja zaćmy to jedyny skuteczny sposób leczenia tego schorzenia. Wysoki poziom zaawansowania technicznego i rozwoju medycy sprawia, że to bardzo bezpieczny i skuteczny zabieg. Co warto widzieć o operacji zaćmy na NFZ?
Jak przebiega operacja zaćmy?
Operacja zaćmy to bezbolesny zabieg przebiegający pod znieczuleniem miejscowym. Cała procedura trwa około dwudziestu minut. Po zabiegu pacjent musi zostać jeszcze przez pół godziny w pokoju wypoczynkowym, a po upływie tego czasu może opuścić zakład okulistyczny asystowany przez osobę towarzyszącą. Operacja zaćmy w Poznaniu NFZ jest aktualnie przeprowadzana najnowocześniejszą metodą, czyli metodą ultradźwiękową. Okulista ultradźwiękiem dzieli zmętniałą soczewkę w oku operowanego, a następnie na jej miejscu umieszcza odpowiednio dobrany implant, który umożliwi pacjentowi poprawne widzenie. Dzień później przeprowadzana jest kontrola pozabiegowa, która pozwala ocenić pierwsze efekty operacji.
Czy podczas operacji zaćmy nie jest konieczny długi pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej?
Jak zostało wyżej wspomniane, dzięki zaawansowanej technologii wykorzystywanej podczas operacji zaćmy, jest to zabieg bardzo krótki. Nie jest konieczne długie pozostawanie w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Oftalmus. Sam zabieg trwa maksymalnie dwadzieścia pięć minut, a cała procedura wraz z dokładnym przygotowaniem do zabiegu oraz odpoczynkiem po nim nie powinna zająć łącznie więcej niż dwie godziny.
Kiedy operacja zaćmy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia?
Operacja zaćmy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeśli pacjent spełnia następujące warunki. Po pierwsze okulista musi stwierdzić zmętnienie soczewki podczas badania w biomikroskopie. Po drugie ostrość wzroku do dali nie może być u pacjenta wyższa niż 0,6 według tablicy Snellena. W niektórych wyjątkowych sytuacjach można jednak dostać skierowanie na refundowaną operację zaćmy nawet, kiedy jeden z warunków nie jest spełniony.