Zawody w branży IT stale zyskują na popularności. Firmy oraz przedsiębiorstwa szukają coraz to nowszych osób, które będą w stanie rozbudować ich szatę graficzną strony oraz sprawić, że potencjalny klient zechce dłużej na niej pozostać. Jakie zadanie w tym przypadku ma Frontend i o jakie stanowiska może się ubiegać? Podpowiadamy.
-
Czym zajmuje się Frontend Developer?
Wśród zawodów, na które stale rośnie zapotrzebowanie, znaleźć możemy stanowisko Frontend Developera. Osoba na tym stanowisku zajmuje się wszelkimi walorami estetycznymi tworzonego oprogramowania. To ona odpowiada za wszystkie moduły interakcji, grafiki oraz elementy, które sprawiają, że strona WWW staje się dla nas atrakcyjniejsza i chcemy dłużej na niej zostać.
Do obowiązków Frontend Developera zaliczyć możemy również tworzenie graficznego interfejsu aplikacji, dbanie o atrakcyjny wygląd animacji oraz o sprawne działanie wszystkich przycisków, które znaleźć możemy na danej stronie. Możemy śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że osoba na tym stanowisku wykonuje zadania, które możemy wpisać do zawodu programisty oraz grafika. Jeśli widzimy na stronie rozbudowane menu, które rozwija się w ciekawy sposób bądź slider, który od razu przykuwa naszą uwagę, to możemy mieć pewność, że za te atrakcyjne dodatki odpowiedzialny jest właśnie Frontend Developer.
Praca Frontend Developera wymaga poczucia estetyki oraz kreatywności. Warto wspomnieć również o tym, że ściśle współpracuje on z webmasterem, a więc odpowiada za rozwijanie wszystkich pomysłów oraz za ewentualne rozwiązywanie problemów, które może napotkać po drodze.
-
Jakie umiejętności musi posiadać Frontend?
Praca w tym zawodzie bez znajomości języka angielskiego byłaby niemożliwa. Frontend musi go znać przynajmniej w stopniu średnio zaawansowanym i stale poszerzać swoje kompetencje. Jest on potrzebny między innymi do komunikacji, pisania oraz pracy z kodami, które są podstawą pracy w tym zawodzie. Warto wspomnieć również o tym, że znaczna część materiałów do nauki napisana jest w języku angielskim.
Frontend musi odnajdywać się również w języku programowania. Trzema podstawowymi elementami są przede wszystkim HTML, CSS i JavaScript. Ich konieczność znajomości warunkują zazwyczaj wymagania uzależnione od danego stanowiska oraz lata naszych doświadczeń. Ważna jest również znajomość pakietów programistycznych, które znacznie ułatwiają pracę i pozwalają na szybsze tworzenie szkieletu strony czy zaprogramowania danej aplikacji. Jeśli zapytamy, ile zarabia Frontend Developer, to możemy się zdziwić, ponieważ widełki te w głównej mierze zależą od naszego doświadczenia i stopnia awansu.
-
Frontend – jak znaleźć pracę w tym zawodzie
Dla potencjalnego pracodawcy o wiele bardziej liczy się doświadczenie, aniżeli skończone studia w tym zawodzie. Nie jest koniecznością posiadanie warunkowego wykształcenia, tylko realne umiejętności, dzięki którym praca nad wyglądem strony będzie możliwa. Warto korzystać z kursów programowania, które pozwalają w szybki sposób nabyć przydatną wiedzę pod okiem wyszkolonych mentorów. Wiele firm oferuje również staże, podczas których możemy rozwijać swoje umiejętności i uczyć się od osób bardziej doświadczonych.
-
Frontend – na jakim stanowisku znajdzie pracę?
Z usług Frontenda korzystają przede wszystkim właściciele sklepów internetowych, którym zależy na stworzeniu przyjaznej przestrzeni wirtualnej dla potencjalnych klientów.
Frontend odnajdzie się w takich branżach jak Software House, a więc przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem oprogramowania oraz wszelkich miejscach, w których używa się techniki informatycznej. Osoby chcące znaleźć pracę w tym zawodzie mogą celować również w Outsourcing.
Uznaje się, że Frontend jest często pierwszym krokiem do zaistnienia w branży IT i rozpoczęcia drogi w dziedzinie inżynierii oprogramowania. Jeśli interesuje nas ten zawód, to zdecydowanie warto ćwiczyć swój zmysł estetyczny i szkolić się metodą prób i błędów.