Drzewa to ozdoba każdej przestrzeni od przydomowego ogrodu po teren otaczający siedzibę firmy, a także ważny składnik ekosystemu, poprawiający jakość powietrza, zapewniający cień oraz ograniczający hałas. W niektórych przypadkach trzeba jednak zdecydować się na ich wycinkę. Ze względu na obowiązujące przepisy często, będzie się to wiązało z koniecznością uzyskania zezwolenia oraz uiszczenia stosownej opłaty.
Kto musi wystąpić o zezwolenie na wycięcie drzewa?
Po niedawnych zmianach przepisów liczba osób fizycznych i prawnych, które muszą wystąpić o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew, została znacznie skrócona. Z obowiązku tego zwolniono osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości, które chcą usunąć drzewo na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niezbędne będzie jednak dokonanie zgłoszenia takiego zamiaru. Wciąż zgoda będzie potrzebna osobom fizycznym, którym w czasie obowiązywania poprzednich regulacji odmówiono udzielenia aprobaty planowanej wycinki. Sporządzenie wniosku o wycinkę będzie też niezbędne w przypadku przedsiębiorców, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Warto pamiętać, że pozwolenie nie jest konieczne, jeżeli drzewo ma obwód mniej niż 50 cm na wysokości 5 cm nad ziemią. Część gatunków nie wymaga też występowania o zgodę przy nieco większych obwodach. Dotyczy to kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego, które mogą mieć do 65 cm obwodu, jak również topoli, wierzby, klonu jesionolistnego, a ponadto klonu srebrzystego – w tym przypadku granicą będzie obwód 80-centymetrowy.
Ile płaci się za wycięcie drzewa?
Wycinka drzewa jest związana z koniecznością wniesienia specjalnej opłaty przekazywanej na konto organu, który wydał zezwolenie. Stawki za wycięcie drzewa są naliczane na podstawie informacji o obwodzie pnia mierzonego na wysokości 130 cm. Jeżeli drzewo posiada kilka pni, pod uwagę bierze się największy obwód pnia oraz sumę wartości połowy obwodów pozostałych pni. Wysokość opłaty jest podawana dla dwóch przedziałów obwodu pnia – do 100 cm oraz powyżej 101 cm. Najniższe stawki dotyczą kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, a także platana klonolistnego, robinii akacjowej, topoli oraz wierzby i wynoszą odpowiednio 12 oraz 15 zł za 1 cm. Najwyższe kwoty – 170 lub 210 zł – będą naliczane, gdy w grę wchodzą cis, cyprysik, głóg, jałowiec, jarząb poza pospolitym, a także jodła koreańska, oliwnik oraz żywotnik zachodni.
Usługi związane z przygotowaniem wniosków o wycinkę, a także naliczaniem opłat odszkodowawczych oferuje Pracowania Projektowa Magdalena Loose. Zajmuje się ona także projektowaniem terenów zieleni oraz sporządzaniem ekspertyz i opinii dendrologicznych, jak również nadzorami inwestorskimi.