Budowa domu to naprawdę ogromne przedsięwzięcie do którego warto jest dobrze się przygotować. Formalności jest wiele, więc trzeba trzymać rękę na przysłowiowym pulsie na każdym kroku realizacji inwestycji. Jak przygotować się do niej, o czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.
Nabycie działki budowlanej
Nabycie działki budowlanej to dopiero początek długiej drogi, jaką trzeba przebyć, aby zamieszkać w wymarzonym domu. To ważne, aby pamiętać o tym, aby sporządzić sobie harmonogram działań, które będą zmierzać do tego, żeby wszystko skrupulatnie załatwiać krok po kroku. Zanim kupimy projekt budowlany, trzeba dokładnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, albo też decyzją o warunkach zabudowy. Nawet można powiedzieć, że ich dokładne sprawdzenie powinno nastąpić zanim jeszcze zdecydujemy się kupić daną działkę.
Czytaj także: https://hydraportal.pl/czy-warto-korzystac-ze-skupu-zlomu/
Kolejny krok, to przygotowanie jej do tego, aby dom mógł powstać. Tutaj ważne jest to, aby wszelkie elementy, które będą kolidowały z budową po prostu zniknęły. Często mogą być to różnego rodzaju przedmioty po właścicielach – nie zawsze kupujemy pustą działkę, która jest dobrze zagospodarowana. Warto więc mieć kontakt między innymi do dobrego skupu złomu, takiego jak ten: http://www.klanskup.pl/. Tutaj oprócz skupu wspomnianego złomu, można liczyć także na to, taka firma oferuje pomoc w zakresie demontażu elementów w celu pozyskiwania surowców wtórnych. Ten skup złomu prowadzi skup od firm oraz osób, która prowadzi działalność gospodarczą.
Projekt budowlany
Kolejny ważny krok, to wybór odpowiedniego projektu budowlanego. Następnie, kiedy to już nastąpi, trzeba będzie zgłosić zamiar budowy. Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego znosi obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jeśli budowa domu, których obszar nie wykracza poza granice zakupionej przez inwestora działki, wiąże się z tym, że będziemy musieli jedynie zgłosić taki zamiar rozpoczęcia budowy.
Potem zaczyna się przygoda z prowadzeniem prac budowlanych. Do tego będzie nam potrzebny profesjonalny kierownik budowy, a ponadto ekipa, która przeprowadzi stosowne prace. Pamiętajmy koniecznie o prowadzeniu dziennika budowy, który to jest niezbędnym dokumentem urzędowym. Wśród prac trzeba wymienić m.in.: wytyczenie działki, wykonanie niwelacji terenu, wstępne zagospodarowanie działki, a ponadto wykonanie przyłącza elektrycznego no i montaż tablicy informacyjnej.