Jakie są najczęstsze błędy podczas żywienia świń? O czym należy pamiętać podczas karmienia świń? Dzisiejszy tekst jest pewnego rodzaju poradnikiem dla hodowców i osób zainteresowanych tematem żywienia trzody chlewnej.
Karmienie trzody chlewnej a intensywne żywienie świń
Czy intensywne żywienie świń może pozytywnie wpłynąć na wzrost dobowego przyrostu masy? W dużym stopniu tak, choć nie można podkarmiać trzody w nieskończoność. Jednocześnie nie wolno zapomnieć o dostarczeniu świniom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przykładowo – dla knurów na kilka dni przed planowanym kryciem jest to spora zawartość wapnia i fosforu. W takim czasie warto też zapobiegać nadmiernemu przejadaniu się, co mogłoby spowodować przesadne otłuszczenie knura. Takie działania pomagają osiągnąć jak najlepsze nasienie samca, co bezpośrednio przekłada się na liczebność miotu i przeżywalność miotu.
W tym samym celu ważne jest także intensywne żywienie świń – loch przed inseminacją i już w okresie ciąży. Dla każdego z tych stanów fizjologicznych sposób karmienia loch będzie natomiast nieco inny. Na dwa do trzech dni przed kryciem locha powinna otrzymać dodatkową dawkę energii. Dla jej organizmu jest to znak, pewnego rodzaju “zielone światło” dla licznego miotu.
Już w okresie niskiej ciąży lochy mają natomiast tendencję do przejadania się, a nawet walki o możliwość pobrania większej ilości pokarmu. Warto więc oddzielić ciężarne lochy od stada – umieścić je w indywidualnych kojcach. Żywienie lochy w okresie wysokiej ciąży (po 85 dniu ciąży) powinno pomóc jej magazynować sporą ilość energii na czas karmienia. Odpowiednia laktacja i duża ilość mleka pozwolą bowiem prosiętom na dobry wzrost.
Trzy okresy w żywieniu trzody chlewnej
Starter, grower i finiszer – te trzy okresy warto wyróżnić u świń. Intensywne żywienie świń powinno odbywać się głównie w okresie środkowym. Wtedy możemy bowiem liczyć na spory przyrost masy warchlaków. Mieszanie paszy suchej lub mokrej (w zależności od sposobu karmienia trzody) różni się wtedy poziomem energii i białka. Żywienie na sucho pozwala znacznie zautomatyzować proces podawania paszy – między innymi stosując autokarmniki.
Karma na mokro, która zwykle posiada dodatek wody lub odpadów przemysłu mleczarskiego (np. serwetki) pozwala natomiast lepiej wymieszać niezbędne składniki odżywcze. W przypadku intensywnego żywienia świń na sucho w tym celu stosuje się zagniatanie paszy lub jej śrutowanie. W trakcie karmienia świń należy dodatkowo pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu paszy. Powinna znajdować się poza dostępem zwierząt wolno żyjących.
Karmienie na sucho a karma mokra
W Polsce najczęściej stosowanym sposobem karmienia świń jest stosowanie suchej karmy. To najprostsza i najtańsza metoda. W krajach Europy Zachodniej coraz więcej hodowców zaczęło jednak wykorzystywać metodę karmienia na mokro. Ma to sporo zalet, być może polscy hodowcy również zdecydują się na ten sposób.
Partnerem materiału jest Livelle