Pergole wykonuje się z różnych materiałów. Dzisiaj największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się pergole aluminiowe, które powstają z aluminiowych profili malowanych proszkowo. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką pergolę na swój taras i do ogrodu!
Jak zbudowane są pergole z aluminium?
Aluminiowe pergole są rodzajem konstrukcji składających się najczęściej z czterech zamkniętych profili tworzących filary, na których umieszczone są profile tworzące zadaszenie. Tak prosta budowa powoduje, że bardzo dobrze komponują się one z nowoczesnym budownictwem.
Dach w pergolach aluminiowych może mieć różne formy. Najczęściej dach zbudowany jest z równolegle układanych przy sobie belek, które również tworzą przestrzeń, po której mogą wspinać się rośliny.
Można też zdecydować się na aluminiową pergolę wyposażoną w regulowaną markizę. Wtedy można ją zaciągać oraz otwierać, zgodnie z potrzebami. Powoduje to, że pergola uzyskuje praktyczne zadaszenie, a jej użytkownicy ochronę przed słońcem czy deszczem.
Można również zdecydować się na wykończenie ścian pergoli, na przykład zastosować belki drewniane albo zasłony, które mogą nadać jej efektowny wygląd.
Pergola aluminiowa – dlaczego warto?
Aluminiowe profile, z których powstają pergole, wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że pergola aluminiowa nie jest narażona na pojawianie się na niej rdzy, co przekłada się również na jej trwałość. Wobec tego może ona posłużyć wtedy przez wiele lat.
Również dużym atutem jest atrakcyjny wygląd tego typu konstrukcji, które są proste, ale też bardzo eleganckie i dobrze komponują się z różnymi budynkami.
Gdzie można zamontować pergolę aluminiową?
Pergole tego typu mogą być montowane przy budynku, jako zabezpieczenie tarasu, ale również mogą być one używane jako wolnostojące.
Przykładowo pergola aluminiowa może być zamontowana w głębi ogrodu, w miejscu, w którym wykonało się utwardzone podłoże z kostki. Również może być ona zamontowana przy basenie.
Montaż pergoli nie wymaga również wykonania złożonych prac, ponieważ do jej instalacji najczęściej wykorzystuje się kotwy. Można też zdecydować się na zabetonowanie jej elementów.
Ile kosztuje pergola aluminiowa?
Ceny pergoli aluminiowych zależne są głównie od ich wymiarów. Zwykle należy liczyć się z wydatkiem od około 16 do 30 tysięcy złotych za kompletną konstrukcję do samodzielnego montażu.
Dokładne informacje dotyczące kosztów pergoli oraz producentów i sprzedawców można już teraz znaleźć na stronach internetowych.