Nakrętki to podstawowy element złącza, które składa się ze śruby, nakrętki oraz ewentualnie podstawki. To one dbają o stabilność złącza i o to, by maszyna, konstrukcja czy też urządzenie nie uległo zniszczeniu, rozciągnięciu czy też awarii przez nadmierne drgania. Gdzie można zastosować nakrętki nierdzewne?
Czym są nakrętki nierdzewne?
W wielu dziedzinach przemysłu nakrętki nierdzewne są powszechnie wykorzystywane przez fakt, iż są one nierdzewne, czyli nie grozi im korozja. Ponadto zakrętki to oczywiście integralny element każdego złącza i mają w nim bardzo ważną funkcję, gdyż to one utrzymują śrubę w pożądanej pozycji. Nakrętki nierdzewne to więc nic innego niż specjalne metalowe krążki pasujące do śruby, które po przykręceniu do niej są w stanie utrzymać ją w miejscu.
Alternatywę dla śrub i nakrętek mogą stanowić na przykład nity, które również są w stanie stworzyć bardzo wytrzymałe złącze. Do nich wykorzystuje się na przykład prasy do elementów wciskanych. Śruby wraz z nakrętkami są jednak równie często spotykanym rozwiązaniem, jak nie bardziej popularnym od nitów.
Rodzaje nakrętek
Nakrętki dzielić można na całe mnóstwo sposobów. Najpopularniejszy to oczywiście kształt. Tutaj wyróżniamy nakrętki sześciokątne, czterokątne, skrzydełkowe, ślepe, kwadratowe, z uchem, wieńcowe, czy też z wkrętem zabezpieczającym. Oprócz tego natrafimy także na nakrętki kołnierzowe, czy też kształtowe, które są wykonywane na specjalne zamówienia.
Zastosowania nakrętek nierdzewnych
Nakrętki nierdzewne sprawdzą się prawie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stworzenie silnego złącza odpornego na wpływ wody czy też wilgoci. Czasem trafiają więc do samochodów osobowych, ale przede wszystkim znajdziemy je na wszelkich maszynach mających kontakt z wodą, szczególnie słoną, która jest czynnikiem powodującym korozję znacznie szybciej od wody słodkiej. Oprócz tego nakrętki spotkamy praktycznie wszędzie w przemyśle. Najpopularniejsze są tam, gdzie występują spore wstrząsy czy też drgania.