Kraków jest doskonale znany na całym świecie, przyciąga zawsze wielu turystów, którzy chętnie wracają do tego wyjątkowego miasta. Trudno się temu dziwić, ponieważ dziedzictwo kulturowe dawnej stolicy Polski zasługuje na docenianie na każdym kroku. Doskonale świadczy o tym wyróżnienie w postaci umieszczenia Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lokalizację uznaje się za niezwykle ważną stolicę kultury, której burzliwa historia nadała wyjątkowego wymiaru.
Obszerna symbolika miasta
Kraków ma za sobą trudne momenty, zarówno w znaczeniu lokalnym, jak i państwowym, ma również całe mnóstwo symbolów. Nie są to tylko Wawel, Uniwersytet Jagielloński i Sukiennice, do dorobku kulturowego zalicza się ponadto dzielnicę Kazimierz, czy hejnał oraz postać Lajkonika. W Krakowie powstało przecież mnóstwo dzieł literackich, które w wielu przypadkach zostały włączone do kanonu lektur szkolnych. Miasto można poznawać zatem z kilku perspektyw – postaci, dzieł sztuki, smaków, najważniejszych miejsc oraz na przykład dźwięków. Intrygująca jest już legenda powstania Krakowa, które zgodnie z podaniem spisanym przez Wincenta Kadłubka założył Książę Krak. Poważnym wyzwaniem i jednocześnie zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców był smok, który uprzykrzał wszystkim życie. Na szczęście znalazł się śmiałek, który podstępem doprowadził do zgładzenia potwora – jego podobizna stała się jednym z symboli, który odlano z brązu u podnóża Wawelu. Kolejną znaną postacią jest oczywiście Bolesław Chrobry, który został pierwszym królem naszego kraju, doprowadził do podwyższenia rangi Krakowa w państwie.
To za rządów Chrobrego uznano Wawel za ośrodek władzy świeckiej i duchownej. Miał również miejsce historyczny konflikt władcy z biskupem Stanisławem, który po śmierci został kanonizowany i uznany za najważniejszą postać Kościoła Katolickiego. Wszystkie te informacje potwierdzają się również w przekazach umieszczanych na oficjalnej stronie miasta – https://krakowculture.pl.
Kraków jako metropolia
Przełomowych wydarzeń w Krakowie było bardzo dużo, każde miało ogromne znaczenie, większość z nich opisywanych jest w podręcznikach szkolnych. Jednym z przełomowych momentów w historii Krakowa była niewątpliwie lokacja Krakowa na prawie magdeburskim. Jednym ze skutków tego wydarzenia było powstanie Rynku Głównego – odchodzące od niego ulice wyglądem przypominają układ szachownicy. Powstały również Sukiennice i Ratusz – wspominane wcześniej symbole miasta. Gospodarczy rozwój przyspieszył jeszcze bardziej za rządów Kazimierza Wielkiego, miasto zaczęło się liczyć na arenie międzynarodowej, czego wynikiem była organizacja zjazdu monarchów. Poruszono wówczas najważniejszą kwestię, czyli sprawę ochrony przed zbliżającym się zagrożeniem ze strony Turcji. Kazimierzowi Wielkiemu zawdzięcza się także ufundowanie powstania Akademii Krakowskiej, która była drugą uczelnią w Europie – zaraz po tej, która powstała w Pradze. Za dalszym rozwojem placówki stali Królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło. Po śmierci władczyni jej mąż przekazał wszystkie kosztowności na rzecz powstałej Akademii.