Zalanie domu bądź mieszkania może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila rozproszenia bądź nieprzewidziana usterka, aby cała podłoga znalazła się pod wodą. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto wiedzieć, co najczęściej przyczynia się do zalewania budynków, aby móc zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji we własnym domu.
Jaki wpływ na zalanie budynku ma pogoda?
Ulewne deszcze potrafią wyrządzić wiele szkód. Podniesiony poziom okolicznych rzek może prowadzić do lokalnych podtopień i w efekcie zalewania budynków, szczególnie tych położonych w pobliżu płynących wód. W takim wypadku konieczne będzie profesjonalne osuszanie pomieszczeń po zalaniu. Jednak pamiętajmy, że zalewanie budynków podczas nawałnic jest związane nie tylko z podtopieniami. Często wychodząc z domu na dłużej, bądź wyjeżdżając na wakacje zapominamy zamknąć w domu okna. Wystarczy jeden ulewny deszcz, aby woda znalazła się w środku. Niezależnie od tego czy mieszkamy w domu, czy bloku intensywne opady z łatwością przedostaną się do wnętrza przez uchylone okna.
Awarie techniczne powodujące zalanie
Kolejną częstą przyczyną zalań budynków są awarie techniczne, na które nie zawsze mamy wpływ. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na skutek uszkodzenia wężyka doprowadzającego wodę do pralki, kranu, czy toalety. Awaria może wynikać w związku z długoletnim używaniem wężyków bez wymiany na nowe lub poprzez mechaniczne uszkodzenie. Inną z usterek technicznych, która często się zdarza, są pęknięcia rur. Aby uniknąć zalania na skutek awarii rur i wężyków doprowadzających wodę, warto sprawdzać ich stan techniczny na bieżąco. Ponadto dbajmy o drożność instalacji wodnej nie dopuszczając do powstawania w niej zatorów. Jeśli usterka nie jest widoczna, wtedy warto zdecydować się na wykrywanie wycieków.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą zalanie budynku?
Zalanie budynku może wyrządzić wiele szkód. Długo stojąca woda może zniszczyć posadzki oraz uszkodzić sufity i przeciekać w pionie w przypadku awarii na piętrze. Efektem mogą być również zniszczone meble oraz sprzęty elektryczne. Po poważnym zalaniu budynku trzeba będzie przeprowadzić osuszanie, aby pozbyć się wilgoci, która z kolei może prowadzić do rozwoju pleśni i dalszych zniszczeń. Likwidację szkód oraz remont po zalaniu warto zlecić specjalistom, takim jak Dom Doktor, którzy przy pomocy odpowiedniego sprzętu skutecznie osuszą budynek po zalaniu.