Powiązanie potrzeb pracodawców oraz pracowników to niezwykle trudne zadanie, a w niektórych przypadkach większym firmom po prostu brakuje czasu i zasobów do poszukiwania konkretnych specjalistów i to z odpowiednimi kwalifikacjami. W takim przypadku przydaje się pośrednictwo pracy, czyli najczęściej agencja, która zbiera aplikacje z rynku i łączy je z realnymi wymaganiami pracodawców w różnych regionach kraju. Na czym polega pośrednictwo pracy i czym się charakteryzuje? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
Jak wygląda pośrednictwo pracy z perspektywy pracodawcy?
Firmy wykorzystują pośrednictwo pracy w Szczecinie, żeby przenosić na zewnątrz, na zasadzie outsourcingu własne działy zasobów ludzkich, HR. To pośrednictwo pracy zajmuje się wyszukiwaniem pracownika, prowadzeniem rekrutacji dopasowanej do polityki przedsiębiorstwa, wyznacza warunki rozliczeń, a często nawet utrzymuje księgowość i dopełnia niezbędnych formalności w ZUS i US. Dzięki temu właściciele działalności gospodarczej otrzymują pracownika bez ryzyka, nie muszą martwić się formalnościami i pobocznymi kwestiami związanymi z zatrudnieniem i oceną CV. A zatem pośrednictwo pracy odciąża z wielu obowiązków i daje ogromne oszczędności, szczególnie w regionach o wysokim potencjale gospodarczym, gdzie biznesy chcą skupić się na obsłudze zamówień, a nie na sprawach wewnętrznych.
Jak wygląda pośrednictwo pracy z perspektywy pracownika?
Pracownik może zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy w celu pozostawienia własnego CV i z dużym prawdopodobieństwem znajdzie zatrudnienie maksymalnie po kilku dniach dopasowane do kwalifikacji, z potencjałem dalszego przeszkolenia i rozwoju. Bezrobocie w Polsce od lat to problem już marginalny częściowo likwidowany właśnie przez dobrze funkcjonujące pośrednictwo pracy, agencje z ogromną bazą kontaktów do biznesów stacjonarnych i online stale poszukujących solidnych kadr i nie zawsze wykwalifikowanych, ale nadających się do przeszkolenia.