Powszechne stosowanie diet jest w obecnych czasach nie tylko modne, ale często i wygodne ze względu na ogólnodostępne firmy cateringowe. Jedną z takich opcji jest dieta ketogeniczna, która posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego też warto przyjrzeć się skutkom jej stosowania oraz dowiedzieć na czym polega.
Podstawowe założenia diety ketogenicznej
Sposób odżywiania, który nazwany jest ketogonicznym polega na zwiększaniu podaży tłuszczów, jednocześnie ograniczając spożywanie węglowodanów. Jednak, aby bezpiecznie ją stosować należy konsultować się z dietetykiem i lekarzem.
Głównym założeniem jest spożywanie opracowanej ilości tłuszczów, białek czy węglowodanów (opisy tego czym w zasadzie są tłuszcze, białka i węglowodany znajdziesz na tej stronie). Procentowe ilości w normalnej diecie wynoszą około 50 procent węglowodanów, 15 procent białek oraz 35 procent tłuszczów. Natomiast przy stosowaniu diety ketogenicznej udział tych ostatnich jest na poziomie nawet 90 procent, kosztem całej reszty. Dzięki temu, że dostarcza się organizmowi mało węglowodanów, które stanowią główne źródło energii, zaczyna on szukać innych, alternatywnych zapasów, takich jak tłuszcze. W następstwie dochodzi do rozpadu tłuszczów (ketozy), co sprawia, że stężenie we krwi ciał ketonowych jest większe niż glukozy. Pozwala to na zahamowanie uczucia głodu.
Jakie efekty możesz uzyskać?
Restrykcyjne trzymanie się zasad diety sprawia, iż waga zaczyna w efekcie spadać. Pierwsze 2-3 miesiące od jej zastosowania to poprawa samopoczucia, wzrosty energii oraz uczucie lekkości. Dodatkowo ma wpływ na wspomaganie walki z padaczką, zespołem Retta, Draveta, Doosa oraz na polepszenie stanu w przypadku stwardnienia guzowatego i cukrzycy. innymi zaletami stosowania diety jest zmniejszenie się dolegliwości trawiennych, wzdęć, redukcja obrzęków, a także długie uczucie sytości i ograniczenie apetytu na słodycze.
Czy występuje w tej diecie efekt jojo?
Ze względu na to, że każda dieta eliminacyjna jest trudna, często pojawiają się skutki uboczne ich stosowania. W ketogenicznej brakuje spożywania owoców i warzyw przez co zdarzają się niedobory witamin i minerałów., spadek odporności czy też problem z trawieniem. Dodatkowo częstym problemem jest późniejszy efekt jojo, który powoduje zwiększenie masy ciała do poziomu większego niż przed dietą. Będzie to spowodowane początkowym szybkim i dużym spadkiem wagi, dzięki pozbywaniu się tłuszczów, które w fazie odstawienia diety nie są już na pierwszym miejscu do spalania. Aby uniknąć powrotu kilogramów należy stopniowo redukować ilość spożywanych tłuszczów na rzecz węglowodanów i białka. Jeżeli uważasz, że dieta ketogeniczna niekoniecznie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem to zajrzyj na stronę https://zdrowiewformie.pl/dieta-i-odchudzanie/ gdzie znajdziesz opisy innych popularnych i sprawdzonych diet.