Własny dom jest marzeniem wielu osób. Gdy w końcu przystępujemy do jego realizacji, często najtrudniejszą decyzją jest ta, którą trzeba podjąć na samym początku: jaki projekt domu wybrać? Do wyboru mamy zarówno mnóstwo stylów, jak i technologii. Podpowiadamy, jak podjąć decyzję.
Projekty domów – najważniejsze rodzaje
Projekty domów można rozróżniać według dwóch podstawowych kryteriów – rodzaju budynku lub jego stylu i technologii, w jakiej jest wykonany.
Technologia często wiąże się ze stylem, choć na przykład domy zbudowane z drewna mogą być zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Największą różnorodność stylistyczną oferują technologie murowane, ponieważ można w ten sposób zbudować zarówno dom nawiązujący do dawnej architektury, jak i supernowoczesny.
Styl jest istotny, ale często wtórny wobec funkcjonalności domu. Mają na nią wpływ takie parametry, jak rodzaj zabudowy (wolnostojąca, szeregowa lub bliźniacza) czy ilość pomieszczeń. Ważna jest też ilość pięter oraz kształt dachu. Domy z dwiema kondygnacjami i wyższe zajmują mniej miejsca na działce, ale nie wszędzie można je budować. Również kształt dachu często jest określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Płaski dach umożliwia łatwą aranżację wszystkich pomieszczeń, a nawet urządzenie na dachu tarasu. Z kolei w domach ze skośnym dachem można urządzić pokój na poddaszu – wiele osób ceni urok takiej sypialni czy pracowni.
Projekty domów a metraż
Przeglądając projekty domów można zauważyć, że domy o metrażu poniżej 150 metrów kwadratowych uważane są za małe – a mieszkanie o takiej powierzchni uchodziłoby za dość duże. Wynika to z tego, że osoby decydujące się na budowę domu najczęściej potrzebują większej przestrzeni, poza tym w budynkach wielorodzinnych często poza mieszkaniem lokatorzy mają do dyspozycji dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Oprócz tego do metrażu domu wliczają się np. schody, a także dodatkowe łazienki – których w mieszkaniach zazwyczaj nie ma.
Większość architektów zakłada, że dla rodzin dwu- lub trzyosobowych optymalne są domy o metrażu do 120 metrów kwadratowych, natomiast jeżeli rodzice chcą mieć więcej potomstwa, to lepiej wybrać większy – nawet 150-170 metrów. Oczywiście ostateczna decyzja zależy od nabywcy, a zastosowania, a nawet proporcje pomieszczeń można zmienić podczas aranżacji – o ile pozwala na to układ ścian nośnych. Dlatego wiele osób decyduje się na mniejszy metraż, który rekompensują dobrą aranżacją.
Projekty domów: gotowe czy na zamówienie?
Wygląd wymarzonego domu zależy od projektu. Obecnie standardem jest dołączanie do projektów domów trójwymiarowych wizualizacji, umożliwiających obejrzenie domu jeszcze przed budową. Z tego powodu warto przejrzeć internetowe katalogi produktów domów, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/. Wystarczy wybrać najważniejsze parametry, takie jak metraż, ilość kondygnacji czy kształt dachu, by odfiltrować te projekty, które z pewnością nie spełnią naszych oczekiwań. Wybór spośród kilkuset projektów i tak zajmie sporo czasu, ale dla wielu osób i tak jest łatwiejszy, niż przekazanie architektowi wytycznych do wykonania projektu domu od podstaw.
Alternatywą jest zamówienie nowego projektu – kosztuje to jednak o wiele więcej – takie projekty domów są nawet kilkukrotnie droższe od gotowych, do tego trzeba liczyć się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na projekt. Z tego powodu gotowe projekty domów cieszą się większą popularnością od tych przygotowywanych indywidualnie. Ich różnorodność jest tak duża, że nawet osoby mające wysokie oczekiwania bez większego problemu powinny znaleźć coś dla siebie.