Okładka to istotny element każdego wielostronicowego (chociaż nie tylko) materiału drukowanego. Dzięki nowoczesnym technikom istnieje dzisiaj kilka możliwości uszlachetniania okładek. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kilku z nich. A będzie to foliowanie, lakierowanie, tłoczenie i hot-stamping.
Foliowanie
Foliowanie to jedna z powszechniej stosowanych metod uszlachetniania druku. Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na pokrywaniu arkusza folią – w tym przypadku będzie to foliowanie okładek. Najczęściej stosuje się foliowanie błyszczące i matowe, ale nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie bardziej wymyślnych uszlachetnień, na przykład z hologramem. Drukarnie Mikołów polecają ten rodzaj uszlachetniania okładek w wielu produktach drukowanych.
Lakierowanie
To kolejna z popularnych metod uszlachetniania okładek. Lakierowanie stosuje się przede wszystkim na okładkach czasopism i książek, ale również zeszytów, teczek czy broszurek. W tym przypadku płaszczyzna zadrukowanego arkusza pokrywana jest lakierem wybrane elementy lub całość powierzchni. Tych z kolei jest dzisiaj bardzo wiele. Możemy się zdecydować, chociażby na lakier UV, strukturalny, święcący w ciemności, a nawet zapachowy. Poza efektem wizualnym lakier zabezpiecza druk przed zniszczeniami. Zyskuje on też wyraziste kolory.
Tłoczenie i hot stamping
Tłoczenie to technika uszlachetnienia okładek, która może pochwalić się długą tradycją. Okładka książki z tłoczeniem, w parze ze złoceniem, daje niesamowite efekty wizualne. Jednak tłoczenie nie jest aż tak popularne, jak foliowanie czy lakierowanie. Decydując się na ten rodzaj uszlachetniania okładek w poligrafii, możemy wybrać tłoczenie wklęsłe, wypukłe, ale również tłoczenie ślepe. Złocenie, nazywane też hot stampingiem, polega na nanoszeniu na arkusz folii o metalicznym połysku za pomocą specjalnych matryc.
Kalandrowanie
Ta metoda uszlachetniania jest mniej znana od opisanych powyżej, a daje niesamowite efekty. Kalandrowanie polega na nadawaniu arkuszowi trójwymiarowych struktur, poprzez przepuszczenia go między wałkami (wałki te posiadają wytłoczone wzory). Kalander może mieć różną strukturę: cienkiego lnu, skóry wężowej czy płótna. Dzięki kalandrowaniu okładka zyskuje bardzo oryginalny wygląd, ale również jest bardzo ciekawa w dotyku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kalandrowanie połączyć z lakierowaniem czy foliowaniem.