Hale stalowe obecnie znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach i wciąż zyskują nowych zwolenników. Najczęściej wykorzystywane są do magazynowania i produkcji towarów, choć tego typu konstrukcje coraz częściej stosowane są też jako obiekty handlowo-usługowe. Ich montaż jest znacznie szybszy niż budowa tradycyjnych, murowanych nieruchomości, lecz jednak tak jak każdy obiekt budowlany wymaga zachowania pewnych procedur. Na jakie etapy można go podzielić? Podpowiadamy.
Montaż hal stalowych — fundamenty
Montaż hal stalowych rozpoczyna się od zaaranżowania placu budowy. W tym celu przeprowadza się prace ziemne, takie jak stabilizacja gruntu, jego odwodnienie czy utylizacja nieużytków. Dzięki temu teren jest odpowiednio przygotowany do położenia fundamentów. Te z kolei muszą być dostosowane do poziomu stabilności podłoża. Wykorzystuje się fundamenty bezpośrednie, które przekazują obciążenia na grunt, a także głębokie, jedynie pośrednio je przekazujące.
Montaż hal stalowych — ramy główne
Budowa hal magazynowych w kolejnym etapie obejmuje wykonanie konstrukcji głównej, czyli tak zwanej ramy — to ona będzie miała wpływ nie tylko na wygląd ale i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Jest to zazwyczaj żelbetowo-murowana lub wyłącznie stalowa konstrukcja. Poprawnie postawiony szkielet umożliwia właściwe położenie dachu. Ten z kolei wykonywany jest zazwyczaj z blach trapezowych bądź falistych. W zależności od przeznaczenia budynku wykonuje się również izolacje ścian i dachu.
Montaż hal stalowych — bramy okna i drzwi
Kiedy główna konstrukcja, a także wszelkie obróbki blacharskie zostały wykonane, wówczas przystępuje się do montażu stolarki. Mowa tutaj o drzwiach, oknach a także bramach. Istotnym elementem jest również posadzka, która może być dodatkowo wzmocniona lub też nie.
Jak widać, budowa hali stalowej jest wieloetapowym procesem, który wymaga właściwego zaplanowania. Choć obiekty takie powstają szybko i relatywnie niskim kosztem, to powinny być montowane wyłącznie przez fachowców.