Podstawą funkcjonowania każdej firmy spedycyjnej czy transportowej jest niezawodna flota samochodów ciężarowych. Zakup takich pojazdów wiąże się jednak z bardzo dużymi kosztami, a nie zawsze przedsiębiorcy mają na taką inwestycję odłożone fundusze. Co zrobić w takim wypadku? Jednym z coraz bardziej popularnych w ostatnich latach rozwiązań tego problemu jest leasing samochodów ciężarowych. O tym, na czym dokładnie polega i jakie są jego zalety, dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest leasing samochodów ciężarowych?
Leasing samochodów ciężarowych to jedna z najprostszych i najbezpieczniejszych metod finansowania. Korzystając z niej, można użytkować pojazdy potrzebne do realizacji zleceń, nie inwestując w nie dużych kwot. Jest to forma finasowania łącząca w sobie pewne cechy kredytu oraz wynajmu. Firma transportowa lub spedycyjna podpisuje z leasingodawcą umowę, na podstawie której może korzystać z nowej albo używanej ciężarówki przez ściśle określony w niej czas. W zamian za to zobowiązuje się opłacać comiesięczne raty. Po zakończeniu okresu leasingu może ją wykupić na własność lub oddać leasingodawcy.
Jakie są największe korzyści wynikające z leasingu samochodów ciężarowych?
Do największych zalet leasingu samochodów ciężarowych należy to, że firma może korzystać z niezbędnych do jej funkcjonowania pojazdów, nie musząc angażować znacznych kwot ze środków własnych potrzebnych na ich zakup. Leasing takich pojazdów wymaga bowiem zazwyczaj wpłaty wstępnej oscylującej na poziomie od 15 do 45%. Niektórzy leasingodawcy godzą się nawet na niższą opłatę inicjalną. Dzięki temu firma może inwestować zaoszczędzone w ten sposób pieniądze w dalszy rozwój swojej działalności.
Do wielkich zalet leasingu należy również zaliczyć uproszczoną procedurę podpisywania umowy leasingowej. Aby ułatwić i przyspieszyć proces znalezienia najlepszej oferty leasingowej, można skorzystać z pomocy firm doradczych takich jak np. Kantower Finance & Development. Specjaliści w nich pracujących pomogą znaleźć usługę optymalnie dopasowaną do potrzeb firmy transportowej lub spedycyjnej, a także pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności. Najczęściej, żeby wziąć w leasing samochód ciężarowy, wystarczy przestawić leasingodawcy oświadczenie o wynikach finansowych. Często zdarza się, że zgodę na finansowanie można dostać już w dniu złożenia wniosku.
Leasing samochodu ciężarowego a podatki
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż ratę leasingową można wpisać w koszty firmy. W sytuacji, gdy korzysta się z samochodu ciężarowego, którego masa nie przekracza 3,5 tony w sposób mieszany (a więc i w celach firmowych, i w prywatnych), można odliczyć tylko 50% VAT od wydatków związanych z leasingiem (np. od opłaty wstępnej, kosztów eksploatacyjnych, opłaconych rat oraz poniesionych prowizji i opłat). Jeżeli jednak samochód ciężarowy wzięty w leasing jest wykorzystywany jedynie w celach firmowych, można odliczać VAT w pełnej wysokości.
Aby móc to zrobić, trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, opracować i przestrzegać regulaminu używania takiego samochodu oraz zgłosić go do urzędu skarbowego na wniosku VAT-26. Jeśli natomiast leasingowany jest samochód ciężarowy o masie przekraczającej 3,5 tony, nie trzeba udowadniać, iż nie jest on używany w celach prywatnych, aby móc odliczyć 100% VAT od ponoszonych kosztów. Warto też wspomnieć, że leasing samochodu ciężarowego umożliwia uwzględnienie w kosztach 100% wydatków eksploatacyjnych.
Jest to więc doskonałe rozwiązanie zarówno dla nowych firm, które nie posiadają jeszcze zdolności kredytowej ani oszczędności niezbędnych do zakupu tego typu pojazdów, jak i dla działających już na rynku przedsiębiorstw, które chcą mieć fundusze na inwestowanie w swój rozwój.