Dobór nowego pieca centralnego ogrzewania to zadanie, przed którym stoją inwestorzy budujący dom lub wykonujące jego termomodernizację. Z uwagi na postępujące zmiany klimatu i duże zanieczyszczenie powietrza przy wyborze ważna jest kwestia ekologii. Należy zdecydować się model przyczyniający się do ochrony środowiska naturalnego. Które kotły C.O. są najbardziej ekologiczne? Zachęcamy do lektury artykułu.
Kotły 5 klasy, czyli sposób na ekologiczne ogrzewanie
Zgodnie z ogólnoeuropejską normą EN 303-5:2012 wszystkie produkowane współcześnie kotły grzewcze muszą spełniać rygorystyczne warunki emisyjne. Każdy wprowadzony do obiegu po 1 października 2017 roku piec centralnego ogrzewania musi charakteryzować się 5 klasą ekologii. Aby kwalifikować się do tego oznaczania, kocioł nie może wytwarzać nadmiernej ilości tlenku węgla, pyłu kopalnianego i gazowych zanieczyszczeń organicznych. W roku 2020, po wejściu w życie kolejnej unijnej dyrektywy (Ecodesign), przepisy dotyczące efektywności energetycznej nowych pieców zostały jeszcze bardziej zaostrzone.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O. 5 klasy: Urządzenie spełniające najwyższe normy ekologii jest nie tylko niskoemisyjne, ale także ponadprzeciętnie sprawne, wydajne i ekonomiczne. Zapewnia najwyższą jakość ogrzewania przy niskim zapotrzebowaniu na energię z paliw stałych. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji. Niezaprzeczalną prawdą jest, że kocioł niższej klasy zużywa więcej opału, przez co jest droższy w utrzymaniu. Ogromną zaletą ekologicznych pieców jest też łatwość obsługi. To urządzenia z automatycznym podajnikiem ułatwiającym załadunek. Dzięki elektronicznym systemom dozowania materiału opałowego nie przegrzewają się i nie zapychają. Dodatkowe układy zapobiegające cofaniu się płomieni do komory z paliwem oraz powodujące samoczynne gaszenie (w razie potrzeby) wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowania kotłów.
Jakim paliwem zasilane są piece ekologiczne?
Jakość palenia oraz stopień emisji gazów cieplarnianych do atmosfery zależy nie tylko od konstrukcji pieca. Wpływ na to ma również spalany w nim opał. Oczywiste jest, że ekologiczne kotły 5 klasy nie mogą być zasilane wilgotnym drewnem czy węglem o niskiej kaloryczności (miałem, flotem). Jedynym sortymentem węgla nadającym się do urządzeń tego typu jest ekogroszek. Do materiałów przystosowanych do spalania w nowoczesnych kotłach C.O. należy także pellet. Powstające z biomasy paliwo zapewnia wysoką wartość opałową i niską wilgotność. Jest bezpieczne dla środowiska, ponieważ w trakcie spalania nie wydziela toksycznych gazów i trujących substancji. Po spaleniu z kolei pozostawia niewielką ilość popiołu, który może zostać wykorzystany jako nawóz do roślin ogrodowych.