Dobór izolacji przemysłowej może mieć duże znaczenie do prawidłowego działania przedsiębiorstwa. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie oszczędności związanych z kosztami energii i prawidłowym działaniem poszczególnych elementów linii technologicznej. Jak właściwie dopasować izolację przemysłową? Sprawdź, jakimi kryteriami należy się kierować, aby mieć pewność, że spełni ona swoje zadanie.
Wybór izolacji termicznej – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Głównym kryterium doboru izolacji do potrzeb przedsiębiorstwa jest określenie jej wymiarów oraz rodzaju. Należy także uwzględnić miejsca, gdzie konieczne jest np. zniwelowanie do minimum strat ciepła oddawanego do otoczenia. Specjaliści z branży jak np. firma IzoSerwis Sp. z o.o. wyróżniają różne aspekty doboru izolacji przemysłowej. Są to m.in. czynniki:
- cieplne,
- termiczne,
- technologiczne,
- ekonomiczne.
Zauważają oni także, że nie należy lekceważyć procesu dopasowania izolacji przemysłowej. Bardzo często to właśnie od niego zależy późniejsze prawidłowe funkcjonowanie wielu obszarów w firmie.
Rodzaje izolacji przemysłowych
Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów izolacji przemysłowych. Podstawowe rozróżnienie uwzględnia m.in. systemy:
- ciepłochronne,
- zimnochronne.
Ponadto wyróżnia się izolacje ochrony rurociągów i akustyczne. Izolacja ciepłochłonna ma za zadanie zatrzymać ciepło wewnątrz izolowanej instalacji. Stosuje się ją w przypadku zbiorników i różnego rodzaju rur, gdzie temperatura substancji transportowanych ma duże znaczenie. Przeciwieństwem tego systemu jest izolacja zimnochronna. Jej celem jest utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz zbiorników oraz rur. Założeniem jej stosowania jest zatem uniknięcie sytuacji, w której instalacja i transportowany nią czynnik uległyby nagrzaniu. Izolacje rurociągów wykorzystywane są przede wszystkim w szeroko rozwiniętej branży energetycznej oraz przemysłowej. Głównym założeniem jest w tym przypadku zniwelowanie utraty ciepła oddawanego do otoczenia. Pozwala to na uzyskanie znacznie niższych rachunków za energię. Izolacja akustyczna wykorzystywana jest natomiast tam, gdzie konieczne jest uzyskanie optymalnych warunków pracy na terenie zakładu. Wykorzystuje się ją głównie w celach zniwelowania hałasu, który może negatywnie wpływać na pracowników.