System centralnego ogrzewania to jedna z najważniejszych instalacji w każdym domu jednorodzinnym. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością, wydajnością i ekologicznym charakterem. Po wprowadzeniu restrykcji dotyczących pieców na paliwa stałe to kotły kondensacyjne gazowe stały się jednym z liderów na rynku urządzeń grzewczych. Skąd bierze się ich coraz większa popularność i dlaczego warto w nie inwestować? Podpowiadamy.
Kocioł kondensacyjny – jak działa?
Przed zapoznaniem się z zaletami montażu kotła grzewczego warto wiedzieć, jak wygląda mechanizm jego działania. Kocioł gazowy kondensacyjny to nic innego jak urządzenie, które maksymalnie wykorzystuje potencjał energetyczny paliwa płynnego. W jaki sposób? W jego wnętrzu zachodzi proces kondensacji pary wodnej będącej skutkiem ubocznym spalania gazu, co pozwala odzyskać dodatkowe pokłady energii cieplnej przekazywanej do instalacji centralnego ogrzewania, a co za tym idzie, działać bardzo efektywnie. Co się dzieje z parą wodną w tradycyjnych piecach grzewczych? Najczęściej odprowadzana jest do komina wraz z innymi spalinami, co okazuje się sporym marnotrawstwem. Nie dziwi więc fakt, że wielu prywatnych inwestorów wymienia swoje stare piece na nowe, kondensacyjne, które przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd, ale to tylko jedna z ich zalet.
Kotły kondensacyjne – niskie koszty inwestycyjne
Na pierwszy ogień pod lupę bierzemy koszty inwestycyjne. Montaż nowoczesnej instalacji grzewczej nigdy nie należy do najtańszych, jednak kotły kondensacyjne na gaz to jedna z najbardziej przystępnych opcji dostępnych na rynku, zwłaszcza w porównaniu do pozostałych technologii. Co ciekawe, koszty ich zakupu z każdym rokiem maleją, co jest nierozerwalnie związane z nowymi rozwiązaniami stosowanymi przez producentów pieców. Co ciekawe, wraz z malejącymi cenami wzrasta wydajność urządzeń, a podobna tendencja będzie przyczyniała się do jeszcze większej popularności kotłów kondensacyjnych.
Kotły kondensacyjne – energooszczędne
Budując lub remontując budynek mieszkalny często zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób możemy zmniejszyć jego zapotrzebowanie na prąd. Cały proces zaczyna się już podczas zakupów materiałów budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej, a kończy się na wyborze pieca. Kotły kondensacyjne gazowe należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń grzewczych na rynku, dzięki czemu możemy spodziewać się stosunkowo szybkiego zwrotu kosztów inwestycyjnych nawet przy założeniu, że piec ma obsługiwać nie tylko centralne ogrzewanie, ale również podgrzewanie wody użytkowej. Zaawansowana technologia w nowych piecach kondensacyjnych gwarantuje, że ilość zużytego paliwa będzie adekwatna do aktualnych potrzeb domowników. Jak to możliwe? Palniki automatycznie dostosowywał moc urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę w kranie.
Kotły kondensacyjne – niższe rachunki
Rozważając zakup kotła kondensacyjnego warto wziąć pod uwagę jego niskie koszty eksploatacji, które są wynikiem zastosowania nowoczesnych technologii. Jak wiemy, w tego typu piecach wykorzystuje się zjawisko kondensacji pary wodnej, która wzbogaca ładunek energii cieplnej trafiającej do instalacji centralnego ogrzewania. Co to oznacza w praktyce? Ze spalania takiej samej ilości paliwa otrzymujemy znacznie więcej ciepła w porównaniu do kotłów konwencjonalnych. To z kolei realnie przekłada się na obniżenie rachunków za gaz. Wysoka sprawność energetyczna i efektywność pracy to jeden z głównych powodów, dlaczego kotły nieustannie zyskują na popularności.
Kotły kondensacyjne – nie tylko do ogrzewania pomieszczeń
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Do pierwszej kategorii zaliczamy urządzenia przeznaczone do ogrzewania wody zasilającej centralne ogrzewanie budynku. Do drugiej kategorii można zakwalifikować sprzęty, w których odbywa się podgrzewanie zarówno wody do instalacji c.o., jak i wody do celów użytkowych. Co ciekawe, zakup kotła jednofunkcyjnego nie zamyka nam drogi do ogrzewania c.w.u. – do większości model można łatwo podłączyć zasobnik.
Kotły kondensacyjne – kompaktowe rozmiary
Nowoczesne piece diametralnie różnią się od swoich poprzedników nie tylko większą wydajnością i energooszczędnością, ale także kompaktowymi rozmiarami. Kotły kondensacyjne od wiodących producentów wyróżniają się znacznie mniejszymi rozmiarami niż urządzenia zasilane paliwami stałymi czy olejem opałowym. To sprawia, że mogą być montowane zarówno w kotłowniach, jak i w innych pomieszczeniach użytkowych, np. w łazience, kuchni, korytarzu czy pokoju gospodarczym. Na rynku dostępne są modele wiszące lub stojące (najczęściej dwufunkcyjne), więc każdy inwestor znajdzie rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb. Co ważne, sam piec nie zabiera zbyt wiele miejsca, a dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba wygospodarowywać osobnego miejsca na przechowywanie paliwa.
Kotły kondensacyjne – nowoczesny design
Nie da się oprzeć wrażeniu, że kotły kondensacyjne na pierwszy rzut oka wcale ich nie przypominają. Przybierają opływowe, subtelne kształty, dzięki czemu idealnie komponują się z aranżacjami wnętrz i stanowią ich nietuzinkową ozdobę. Nie trzeba ich skrywać w szafach czy skrytkach, a wręcz przeciwnie – z czystym sumieniem można je eksponować i jednocześnie zapewnić sobie łatwy dostęp do urządzenia w razie awarii.
Kotły kondensacyjne – łatwe sterowanie
Nowoczesne piece gazowe są bardzo proste w obsłudze. Wiele modeli posiada opcję sterowania za pomocą aplikacji mobilnej, co jest bardzo szybkie i wygodne. Pozwala ona na kontrolę i sterowanie centralnym ogrzewaniem za pośrednictwem smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie, poprzez internet, WiFi lub sieć GSM. Jak to możliwe? W kotłach grzewczych lub obok, na ścianie, coraz częściej montuje się moduł automatyki umożliwiający łączność między nimi a urządzeniami mobilnymi.