Skóra wrażliwa ma specjalne wymagania. Ze względu na to, że nadmierne reakcje wywołują u niej zarówno czynniki atmosferyczne jak i pielęgnacyjne, dobór kosmetyków w jej przypadku może stanowić wyzwanie. Istnieje pewna grupa substancji, których należy unikać w jej pielęgnacji. Są to mocne detergenty, alkohol i aromaty. Jednak jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej? Podpowiadamy.
Skóra wrażliwa a pantenol
D-pantenol to prekursor witaminy B5. Łagodzi on typowe objawy, które towarzyszą skórze wrażliwej, takie jak swędzenie, uczucie napięcia, a także wzmacnia regenerację komórek. Kremy, które zawierają ten składnik, zapewniają przyjemne uczucie świeżości przez cały dzień, ponieważ przyciąga on wilgoć z otoczenia.
Olej z wiesiołka w kosmetykach do cery wrażliwej
Skóra wrażliwa dobrze toleruje również olej z wiesiołka, który jest bogaty w kwas linolowy. Jest to nienasycony kwas tłuszczowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne. Przy regularnym stosowaniu wzmacnia barierę skórną i poprawia jej nawilżenie. Olej ten posiada też kwas omega 6, niezbędny dla zdrowej skóry.
Masło shea w kosmetykach do skóry wrażliwej
Masło shea z aktywnymi składnikami takimi jak kwas oleinowy, witamina A i beta-karoten chroni wrażliwą skórę przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi. Ten wszechstronny produkt przywraca równowagę popękanemu naskórkowi, regeneruje go, odżywia i sprzyja gojeniu się ran, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy E.
Olej z awokado a cera wrażliwa
Olej z awokado jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-7, czyli kwas palmitynowy. Jest szczególnie przyjazny dla skóry wrażliwej. Składniki te napędzają produkcję kolagenu, a fitosterole naturalnie łagodzą swędzenie cery wrażliwej. Ich działanie przeciwzapalne jest wysoko cenione w wielu chorobach naskórka.
Niacynamid w kosmetykach a skóra wrażliwa
Niacynamid to substancja znana również pod nazwą witamina B3 lub witamina PP. Posiada szereg właściwości, które sprawiają, że jest szczególnie często stosowana w preparatach dla skóry wrażliwej, a także cery z tendencją do przebarwień lub łojotoku. Jest to silny antyoksydant, który opóźnia procesy starzenia.
Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi powstawanie niedoskonałości i zaczerwienień. Wykazuje również delikatne właściwości nawilżające, wspomaga walkę z przebarwieniami i wyrównuje koloryt skóry.
Cera wrażliwa a kwas hialuronowy
Choć cera wrażliwa kosmetyki powinna dobierać ostrożnie to kwas hialuronowy, który znany jest ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych, cieszy się dużym powodzeniem w kosmetologii i poprawie kondycji takiej skóry. To składnik, który silnie nawilża ze względu na dużą zdolność do wiązania cząsteczek wody.
Kwas hialuronowy ma właściwości kojące, ochronne i jest świetnie tolerowany przez skórę wrażliwą. Z tego powodu jest to odpowiedni składnik niezależnie od wieku czy typu cery, który odżywi ją, złagodzi podrażnienia i będzie przeciwdziałał ponownemu wysuszeniu skóry, przy okazji niwelując zmarszczki.