Osoby, które mieszkają na terenie Niemiec, posiadają tam legalne zatrudnienie i są rodzicami lub prawnymi opiekunami dzieci, mogą liczyć na otrzymanie świadczenia Kindergeld. Jest to zasiłek rodzinny podobny do polskiego 500+, który wypłacany jest bez względu na wysokość dochodów rodziców. Środki otrzymywane w jego ramach pomagają odciążyć budżet domowy i zapewnić dziecku fundusze na jego podstawowe potrzeby. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Czym jest Kindergeld?
Kindergeld jest zasiłkiem na dziecko, przysługującym rodzicom i opiekunom osób, które nie ukończyły 18 roku życia. W szczególnych przypadkach na dłuższy okres pobierania świadczenia mogą liczyć osoby, które sprawują pieczę nad niepełnosprawnymi dziećmi powyżej 18 roku życia, a także nastolatkami i młodymi dorosłymi do ukończenia 25 roku życia, jeżeli te kontynuują edukację i przez minimum 10 godzin tygodniowo uczestniczą w zajęciach.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Kindergeld?
Osoby, które interesuje rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce lub otrzymanie świadczenia Kindergeld mogą skorzystać z pomocy firm zajmujących się kontaktem między polskimi klientami a zagranicznymi instytucjami finansowymi i urzędami. Do pobierania świadczenia Kindergeld mają prawo osoby legalnie zatrudnione w Niemczech od minimum 6 miesięcy, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Mogą to być również przedsiębiorcy posiadający swoją własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec lub osoby zameldowane w tym kraju. W przypadku tego świadczenia nie występują żadne kryteria dotyczące maksymalnego dochodu, jaki mogą osiągać rodzice, a jedynie wieku małoletniego. Kindergeld jest przyznawany osobno na każde kolejne dziecko.
Osoby, które są zainteresowane pobieraniem Kindergeld, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w razie, gdy ich sytuacja prawna ulegnie zmianie, wówczas fakt ten muszą zgłosić do urzędu. Nieuprawnione pobieranie świadczenia będzie skutkowało koniecznością zwrotu środków.