Zastanawiasz się nad tym, co dodać do kiełbasy z dzika? Z pewnością w przypadku wędlin wykonanych z innych rodzajów mięs nie masz problemu z doborem odpowiednim dodatków. Nie jest jednak zaskakującym fakt, że dziczyzny nie spożywa się na co dzień, a niektórzy mimo sędziwego wieku ani razu jej nie skosztowali. Właśnie dlatego powinieneś zapoznać się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym przyrządzisz w smaczny sposób wspomnianą kiełbasę.
Jak serwować kiełbasę z dzika?
Jednym z podstawowych i najbardziej popularnych przepisów na przyrządzenie wędliny, jaką jest kiełbasa z dzika, jest oczywiście postawienie na wersję grillowaną. Świetnie smakuje zarówno na zimno, jak i również na ciepło. Niektórzy decydują się także na wykonanie szaszłyków w połączeniu z cebulką i czerwoną papryką, które wcześniej marynowane w occie balsamicznym, jałowcu, soli i pieprzu nabierają wyjątkowego smaku. Kolejną bardzo dobrym daniem jest potrawka, a raczej danie jednogarnkowe, w którym do podsmażonej cebulki, czosnku i pieczarek dodajemy kiełbasę, a po kilku dodatkowych minutach smażenia wlewamy wodę i pomidory z puszki. Przyprawy, których nie może zabraknąć w takim daniu, to oczywiście sól, pieprz, majeranek, cząber i rozmaryn.
Jak smakuje dziczyzna?
Należy zaznaczyć, że dziczyzna ma specyficzny, charakterystyczny, a zarazem unikalny smak i aromat. Jest to mięso chude, ale jednocześnie cechujące się wyrazistą, czerwoną głębią. Może mieć dosyć intensywny zapach. W zależności od tego, o jakiej porze roku powstają produkty z dziczyzny, może ono różnić się poziomem miękkości i nutą smakową. Warto jednak zaznaczyć, że inaczej smakuje mięso poszczególnych zwierząt, a niektórzy są w stanie nawet rozróżnić, czy mięso pochodzi od samca, czy samicy danego gatunku. Niemniej zalicza się do kruchych i soczystych produktów, które warto wprowadzić do swojej diety — także ze względu na to, że dostarczają wielu wartościowych składników odżywczych i witamin. Najczęściej na rynku spotykane jest mięso z dzika lub sarny.