Problemy z prawidłowym ciągiem nie tylko utrudniają życie, ale także mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest nieprawidłowo usytuowany komin. Aby poprawić jego stan, a tym samym pozbyć się uciążliwego problemu z ciągiem, można zdecydować się na montaż przedłużenia przewodu kominowego. Dlaczego warto wybrać właśnie tę opcję. Sprawdź.
Co to właściwie jest przedłużenie wkładu kominowego?
Przedłużenie wkładu kominowego to akcesorium, którego zadaniem jest umożliwienie prawidłowego ciągu. Wykorzystuje się je przede wszystkim w źle skonstruowanych kominach. Przedłużenie ma zazwyczaj postać długiej rury łączącej ceglany komin ze znajdującym się wewnątrz wkładem. Akcesorium to można zakupić u dostawcy Wkłady Kominowe. Aby ciąg był prawidłowy, a komin spełniał swoje zadanie właściwie, należy odpowiednio dobrać jego przedłużenie. Sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Trzeba przede wszystkim znać kąt nachylenia połaci dachowej oraz rodzaj konstrukcji, z jaką ma się do czynienia. Warto zatem w tej kwestii zapytać o radę fachowca. Właściwie dobrane przedłużenie poprawia jakość życia i funkcjonalność komina.
Kiedy i dlaczego warto stosować przedłużenie komina?
Zastosowanie przedłużenia wkładu kominowego sprawdza się w wielu przypadkach. Jest wymagane nie tylko wtedy, gdy wystąpią problemy z prawidłowym ciągiem. Z sytuacją taką można się spotkać przede wszystkim w następujących przypadkach:
- kiedy dym dusi płomień w palenisku,
- gdy komin jest niedrożny,
- gdy przewód kominowy jest zbyt krótki.
Dobór odpowiednich akcesoriów kominowych zależny jest od wielu czynników. W grę wchodzi przede wszystkim rodzaj konstrukcji dachowej oraz kąt nachylenia połaci. Decydując się na to rozwiązanie, należy przestrzegać także ściśle określonych wytycznych. Wysokość komina uzależniona jest tutaj także od odległości przeszkody oraz bliskości sąsiednich budynków. Ważnym elementem wykorzystywanym przy montażu przedłużenia wkładu kominowego są także nasady. Akcesoria te chronią komin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy deszcz. Pozwalają na zachowanie właściwego ciągu nawet w trudnym środowisku. Dlatego są bardzo często wykorzystywane wraz z przedłużeniami wkładów kominowych w wielu miejscach.