Z racji długości kable są najbardziej prawdopodobnym miejscem emisji zaburzeń elektromagnetycznych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla różnego rodzaju układów elektronicznych. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie zakłóceń i zapewnienie kompatybilności elektromagnetycznej jest zastosowanie ekranowania. Czym ono jest i kiedy wykorzystuje się przewody ekranowane?
Czym jest ekranowanie?
Ekran kabla, nazywany także przewodem ochronnym, ma za zadanie chronić izolowane przewody. Służy jako kolektor energii elektromagnetycznej, zapobiegając powstawaniu zakłóceń. Ekran przyjmuje postać folii lub oplotu z siatki z drutu, zwykle miedzianego. Jego skuteczność zależy od kilku czynników: grubości, gęstości krycia oraz przewodności wykorzystanego materiału. Podstawową zasadą ekranowania jest prawidłowe uziemienie ekranu na obu końcach przewodu.
Ekranowanie może dotyczyć całości kabla lub poszczególnych par skręconych. To, z jakim ekranem mamy do czynienia, można poznać po oznaczeniu kabla: jego pierwsza część odnosi się do ekranowania całości kabla, a druga – poszczególnych par skręconych. Na przykład kabel SF/UTP jest w całości ekranowany siatką i folią, ale nie ma ekranowania poszczególnych par skrętki, a kabel F/FTP to skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, a dodatkowo w całości pokryta ekranem z folii.
Gdzie stosuje się przewody ekranowane?
Przewody ekranowane stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zagwarantowanie wysokiej ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wykorzystuje się je w zaawansowanych systemach sterowania i sygnalizacji w aplikacjach przemysłowych, w technice pomiarowej oraz do przesyłania danych w postaci cyfrowej i analogowej w instalacjach automatyki i elektroniki przemysłowej. Ze względu na rosnącą ilość elektroniki w pojazdach w ostatnich latach stały się popularne w motoryzacji.
Przewody ekranowane, dostępne między innymi w ofercie firmy S-Cabling, nie tylko zabezpieczają przed zakłóceniami elektromagnetycznymi – zwiększają także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być zginane bez obaw o negatywny wpływ na wydajność. Dzięki temu przewody ekranowane są używane w górnictwie oraz innych branżach, w których istnieje duże ryzyko wybuchu. Uziemienie ekranu sprawia, że nawet w przypadku uszkodzenia kabla nie pojawia się napięcie na zewnątrz i nie powstaje niebezpieczeństwo eksplozji.