Kamery sportowe charakteryzują się idealnym połączeniem możliwie małej wielkości tego sprzętu, tak, by sprawdzały się podczas wakacyjnych podróży z maksymalną jakością nagrywanego przez nie obrazu. Jak wybrać optymalną do wysokich potrzeb kamerę tego rodzaju?
Popularne kamery sportowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przeglądając sklepy internetowe w poszukiwaniu jak najlepszego urządzenia do nagrywania filmów z podróży warto szczególną uwagę poświęcić kilku ważnym cechom takich kamer. Po pierwsze profesjonalna kamerka sportowa powinna mieć jak największą maksymalną rozdzielczość nagrywanych filmów. Żeby ocenić jej skalę dobrze jest ją zestawić z rozdzielczość naturalnej wielkości kamer tradycyjnych – jeśli dzielą je niewielkie różnice to znak, że trafiliśmy na wyjątkowo dobre urządzenie.
Jednym z bardzo popularnych wśród turystów urządzeń filmujących jest kamera gopro hero7 black. Jej rozdzielczość to aż 3840 x 2160 przy możliwe jest tu wybranie różnych opcji nagrywania klatkowego. Od opcji mniejszych 4K – 60 kl/s , HD – 240 kl/s po FullHD – 240 kl/s , 2.7K – 120 kl/s oraz QHD – 120 kl/s. Tak duże pole manewru nagrywania klatkowego sprawia, że z efektów filmowych będą zadowoleni zarówno turyści amatorzy, jak i osoby dla których nagrywanie video w podróży jest nie tylko przyjemnością, ale i pracą. Taka kamera sportowa ma również odpowiednie parametry wodoodporności tak, by bez problemu można z nią było wejść do jeziora cykając zdjęcia pięknych widoków i nie mając przy tym obaw o to, że kilka kropel wody uszkodzi urządzenie.
Uwaga na wstrząsy podczas robienia zdjęć!
Wielu podróżników zwraca uwagę na to, że większość tradycyjnych kamer jest zbyt czuła na delikatne wstrząsy, a czasem nawet zwykłe podmuchy wiatrów i robione wówczas zdjęcia czy filmy wychodzą rozmazane i niewyraźne. W tym celu wybierając sportową wersję kamery jak chociażby gopro hero7 black trzeba upewnić się, czy posiada ona funkcję stabilizacji obrazu. Ta mała, ale niezwykle przydatna opcja pozwala wykonywać filmy nawet w naprawdę trudnych ruchowo warunkach.
Oczywiście kamera sportowa nie musi posiadać opcji stabilizowania obrazu, ale jeśli jej nie ma, to warto mieć przy sobie dodatkowy statyw np. na wygodnym, składanym trójnogu, do którego będzie można przymocować aparat np. w czasie wiatru. Trudniej będzie w tym przypadku uzyskać dobre efekty w czasie filmowania na rowerze, ale statyw zawsze przydaje się w trudnych warunkach. Ostatecznie wybrana kamerka sportowa powinna być przetestowana co do jej możliwości przed wyruszeniem na wakacyjne wojaże. Dzięki temu nie będzie obawy o nerwowe poszukiwanie instrukcji w celu odkrycia wszystkich jej dodatkowych opcji, a wykonywanie nią filmy będą robione w najlepszy sposób już od pierwszego dnia podróży.
Ostatnim elementem jest cena urządzenia. Żeby dostać dobrą kamerę sportową w optymalnej cenie, warto porównać oferty kilku miejsc i wybrać tą, która po pierwsze jest tańsza, ale i sprzedawca jest firmą zaufaną i sprawdzoną. Nie zawsze najtańsza cena oznacza dzisiaj najbardziej bezpieczne zakupy.