Budowa domu to często inwestycja rozłożona na długie lata i wymagająca dokładnego planowania technicznego, ale i formalnego, prawnego związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę. To właściwie niezbędne przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót. Jakimi etapami przebiega budowa domów i czym krajowe budownictwo różni się od zagranicznego? Poniżej znajdziesz kilka interesujących wskazówek.
Jak w praktyce wyglądają etapy budowy domu?
Po dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę możesz rozpocząć w końcu czynności techniczne. Pierwszy etap to naturalnie stworzenie fundamentów, stanu zerowego, bez zaawansowanych instalacji i poprawek wykończeniowych. Następnie budowa przechodzi w stan surowy otwarty, często gotowy do zamieszkania i w generalnie wykończenie. Większością placów budowy zarządzają generalni wykonawcy zatrudniający podwykonawców wyspecjalizowanych w optymalizacji konkretnych instalacji. Już na etapie projektowania warto zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych technologii, nad instalacjami odnawialnych źródeł energii, nad umieszczeniem pompy ciepła, nad zakupem dobrych materiałów budowlanych w ustalonym zawczasu budżecie. Budowa domów na Śląsku wymaga współpracy z wyspecjalizowaną ekipą, która posiada już duże doświadczenie na rynku. Bez tego nie ma właściwie szans na powodzenie.
Jakie technologie warto uwzględnić przy budowie?
Krajowe budownictwo coraz częściej stawia domy z keramzytu, czyli bardzo lekkiego materiału ceramicznego. Dzięki specjalistycznej obróbce taki lekki materiał uzyskuje jednak wymagają wytrzymałość do zastosowania na budowie, a to już gratka dla wielu nowoczesnych inwestorów. Polskie budownictwo stawia mocno na ocieplenie, wytrzymałość nieruchomości, na zastosowanie solidnych materiałów w porównaniu, np. do budownictwa w UK, czy krajach cieplejszych i w Skandynawii, gdzie dominuje drewno, konstrukcje szkieletowe. Pamiętaj, żeby powyższe kwestie koniecznie uwzględnić z solidnym generalnym wykonawcą.