Zbieranie i ponowne wykorzystywanie wody deszczowej to doskonały sposób, by zaoszczędzić na rachunkach, a przy okazji wspomóc środowisko naturalne. Na podlewaniu deszczówką korzystają również rośliny, odwdzięczając się lepszą kondycją i szybszym wzrostem. Jednak nie każda beczka nadaje się do gromadzenia opadów. Podpowiadamy, jak wybrać zbiornik, który spełni to zadanie.
Zbiorniki na deszczówkę – zrób to sam!
Pojemnik na deszczówkę można wykonać samodzielnie – najprostszą formą jest wystawienie na balkon wiaderek, które napełnią się wodą po ulewie. Nieco bardziej złożone systemy wykorzystują wodę spływającą rurami z dachu. Do jej gromadzenia wiele osób używa zbiorników typu mauzer o pojemności 1000 litrów lub mniejszych metalowych bądź plastikowych beczek, używanych wcześniej do magazynowania innych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przechowywano w nich toksyczne materiały, środki chemiczne czy paliwa, nie będą się nadawać do gromadzenia wody deszczowej!
Zbiornik deszczowy trzeba podłączyć do rynny za pomocą specjalnego węża zwanego rynnowym zbieraczem wody. W zestawie z nim znajduje się otwornica (do zrobienia otworów), uszczelka, reduktor. Oprócz tego dla własnej wygody zbiornik warto wyposażyć w kranik – podpowiada pracownik sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty.
Wadą zbiorników DIY jest ich mało atrakcyjny wygląd, a także ilość pracy, jaką trzeba włożyć w dostosowanie beczki czy innego pojemnika do pełnienia nowej funkcji. Alternatywą będzie zakup profesjonalnego zbiornika na deszczówkę.
Profesjonalne pojemniki na wodę opadową
W sklepach ogrodniczych i marketach można znaleźć szeroki wybór zbiorników na wodę deszczową. Wykonane są zwykle z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, odpornego na działanie warunków atmosferycznych, a także rozwój grzybów i innych mikroorganizmów. Beczki na deszczówkę wyróżnia zatem wyjątkowa trwałość – stanowią inwestycję na lata. Ponadto ich montaż i użytkowanie są bardzo proste i wygodne.
Zbiorniki na wodę deszczową łatwo dobrać do potrzeb i preferencji estetycznych, ponieważ oferuje się je w wielu pojemnościach, kształtach i różnym wzornictwie. Mogą imitować klasyczne drewniane beczki lub antyczne gliniane pithosy albo przyjąć nowoczesną geometryczną formę i stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu! Ponadto zbiorniki można ze sobą łączyć, by gromadzić jeszcze więcej cennej deszczówki.