Istnieje szereg umów, które muszą zostać sporządzone w obecności notariusza. W innym przypadku nie są one uznawane za prawomocne i bardzo często nie mają mocy prawnej. Notariusz zajmuje się spisywaniem umów oraz sporządzaniem dokumentów z wielu dziedzin. Jakie umowy należy więc sporządzać w obecności notariusza?
Umowy z zakresu nieruchomości
W zakresie usług oferowanych przez notariusza znajdziemy szereg umów podpisywanych w przypadku obrotu nieruchomościami. Przede wszystkim w obecności notariusza musimy podpisać wszelkie dokumenty związane z kupnem lub sprzedażą nieruchomości. Wśród nich znajdą się również te dotyczące darowizn oraz zamiany. Co więcej, w obecności notariusza sporządza się również umowy zniesienia współwłasności nieruchomości, czy ustanowienia odrębnej własności lokalu. Wszelkie umowy deweloperskie również będą wymagały zaangażowania notariusza. Kancelaria notarialna Ł. Górski, M. Jaworowska-Górska w Warszawie oferuje kompleksowe usługi z zakresu czynności notarialnych realizowanych w związku z obrotem nieruchomościami.
Umowy spółek
W obecności notariusza dokonuje się również sporządzania umów dotyczących spółek oraz innych podmiotów fizycznych lub prawnych. Umowa dotycząca założenia spółki musi być zawarta w formie aktu notarialnego i tylko w taki sposób może zostać uznana za ważną. Dotyczy to wszelkich spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych, czy komandytowo-akcyjnych. Co więcej, wszelkie umowy spółki i statutu dotyczące praw spółek, również muszą zostać sporządzone w obecności notariusza.
Umowy z zakresu prawa spadkowego
Wszelkiego rodzaju umowy oparte na prawie spadkowym również wymagają obecności notariusza. Wśród dokumentów, które należy sporządzać z udziałem notariusza, możemy zaliczyć:
- spisywanie testamentów
- przyjmowanie lub odrzucanie majątku przez spadkobiercę
- otwieranie oraz ogłoszenie testamentu zmarłego
- wszelkiego rodzaju protokoły dziedziczenia
- zrzeczenie się dziedziczenia po spadkodawcy
- akt poświadczenia dziedziczenia
Wszystkie te dokumenty wymagają poświadczenia notariusza. Co więcej, warto zwracać uwagę na wyznaczane terminy, ponieważ niektóre z tych dokumentów muszą być sporządzone w określonym czasie i w obecności wszystkich spadkobierców.
Prawo rodzinne
W zakresie spraw rodzinnych również istnieje szereg umów, które wymagają obecności notariusza. Wśród nich możemy zaliczyć, chociażby umowy majątkowe małżeństwa, umowy alimentacyjne oraz umowy o podział wspólnego majątku po rozdzielczości majątkowej.