Pierwsze szczoteczki elektryczne do zębów pojawiły się w latach 60-tych ubiegłego wieku. Zostały stworzone z myślą o osobach, które z racji posiadanych niepełnosprawności nie radziły sobie z ich prawidłową higieną. I tak pozostały z nami do dziś, z tą różnicą, że poszerzyło się grono ich użytkowników. Po szczoteczki elektryczne do zębów sięgają bowiem nawet małe dzieci, nie mające jeszcze zębów stałych! Czy jednak jest to technologia, za którą warto zapłacić nawet kilkaset złotych? Czy rzeczywiście zapewniają tak precyzyjne mycie?
Rodzaje szczoteczek elektrycznych do zębów
W zależności od zastosowanych technologii, kierunku ruchów oraz ilości drgań, można wyróżnić szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Mianem tych pierwszych nazywamy modele o charakterystycznej, okrągłej główce, która porusza się ruchami kolistymi i obraca się – raz w lewo, raz w prawo. Te szczoteczki elektryczne do zębów wykonują średnio 7600 do 880 ruchów na minutę (wyjątkiem są modele dodatkowo wzbogacone ruchem pulsacyjnym, które pozwalają otrzymać nawet kilkanaście tysięcy ruchów na minutę). Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Bez wątpienia na obecność timera, który będzie informował, jak długo należy myć zęby, tryby pracy, a jeśli szczoteczka ma być używana przez kilka osób to dodatkowo na możliwość wymiany końcówek.
Oprócz oscylacyjno-rotacyjnych, wyróżniamy soniczne szczoteczki elektryczne do zębów, których końcówka emituje fale ultradźwiękowe i wykonuje ruchy wymiatające o częstotliwości nawet 48 000 ruchów na minutę. Co więcej, fale dźwiękowe oddziałują na włosie szczoteczki, które wpadając w drgania przekazują je również na płyn. W efekcie, tworzą się mikrobąbelki usuwające płytkę bakteryjną także w tych miejscach, do których nie dociera szczoteczka.
Ostatni rodzaj stanowią ultradźwiękowe szczoteczki elektryczne do zębów, które są dedykowane w głównej mierze pacjentom z chorobami przyzębia. Emitują fale ultradźwiękowe, które posiadają umiejętność eliminowania bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne dziąseł – nawet do 5 mm od końca włosia. Co ciekawe, są tak zaprojektowane, aby wykazać działanie biostymulujące, czyli przyspieszające gojenie się przyzębia.
Nie tylko dla dorosłych…
Mitem jest przekonanie, że po elektryczną szczoteczkę do zębów może sięgać młodzież i osoby dorosłe. W ofercie wielu renomowanych producentów nie brakuje modeli dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Ich parametry są odpowiednio zmniejszone i dopasowane do mlecznych ząbków. A dla uatrakcyjnienia (nudnego) procesu mycia zębów, wyposażono je w efekty świetlne i dźwiękowe oraz kolorowy, przyjazny design.