Każde urządzenie ma swoją drogę ewolucji, podobnie jest w przypadku ultrasonografu. Wynalezienie sonaru i odkrycie ultradźwięków oraz ich dogłębne poznanie, pozwoliło stworzyć sprzęt, który w dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystuje się w diagnostyce medycznej. Dowiedz się, jak aparat ultrasonograficzny zmieniał się na przestrzeni lat.
Początki ultrasonografii
Za moment kluczowy w dążeniu do poznania ultradźwięków uznaje się rok 1822, w którym szwajcarski fizyk Daniel Colladen podjął pierwsze próby stworzenia mapy oceanu opartych na echu dźwiękowym. Początek rozwoju ultradźwiękowych urządzeń przypada na okres od 1914 do 1918 roku, kiedy powstały pierwsze reflektoskopy używane na łodziach podwodnych służące do nawigacji, pomiaru głębokości i odległości w wodzie.
Do medycyny ultradźwięki wprowadził Karl T. Dussik neurolog i psychiatra z Uniwersytetu Wiedeńskiego, który po raz pierwszy wykorzystał reflektoskop do wykrywania guzów mózgu. Jednakże badania nie zakończyły się jednoznacznym sukcesem, ale dały podwaliny do dalszych poszukiwań zastosowania tego typu urządzeń w medycynie. W 1965 roku SIEMENS wyprodukował pierwszy aparat ultrasonograficzny, a krótko po tym J. Sommers opracowuje głowice sterowane fazowo. Lata 70 i 80 uznaje się za dynamiczny rozwój diagnostyki ultrasonograficznej.
Aparat ultrasonograficzny dziś
Badanie ultrasonograficzne, czyli USG jest powszechnie stosowane we współczesnej diagnostyce medycznej. Ciężko wyobrazić sobie gabinet czy pracownię radiologiczną bez ultrasonografu. Z tych urządzeń korzystają szpitale, kliniki, jak również lekarze o rozmaitych specjalizacjach. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka dziesięcioleci wstecz tylko garstka osób wykorzystywała ultradźwięki do badań, a aparatura była wadliwa i często odmawiała posłuszeństwa. Współczesne urządzenia wyposażone są w nowoczesne głowice, a zastosowana technologia pozwala uzyskać o wiele dokładniejszy obraz niż kiedyś. Takie właśnie są aparaty ultrasonograficzne od firmy Samsung dostępne w ofercie autoryzowanego dystrybutora GEMED.
Pomimo tego, że ultrasonografy na dobre zapisały się w obraz przestrzeni medycznych, to nie można zapominać o osobach takich jak bracia Dussik czy Douglass Howry oraz wielu innych, którzy wywalczyli dla diagnostyki ultrasonograficznej to godne miejsce, które zajmuje w dniu dzisiejszym.