Wstąpienie w związek małżeński oznacza, że decydujemy się na wspólne życie z naszą drugą połówką. Niemniej jednak nie zawsze wspólna codzienność prezentuje się w samych różowych barwach. Często sytuacje, które przed ślubem nie stanowiły dla nas najmniejszego problemu, tuż po nim urastają do rangi przeszkody nie do pokonania. Wobec tego, jeśli rzeczywistość brutalnie zweryfikowała nasze marzenia o idealnym życiu ze swoim partnerem lub partnerką, wówczas wiele osób doskonale wie, że jedynym słusznym wyjściem z sytuacji jest rozwód. Oznacza to definitywny koniec małżeństwa i wspólnego życia. Jednak rozwód wcale nie jest tak oczywistym procesem na jaki może się wydawać. Już przygotowanie samego pozwu o rozwód jest dość problematyczne. Tak więc jak go napisać i gdzie go złożyć?
Jak napisać pozew o rozwód?
Przygotowanie pozwu o rozwód, zawsze powinno odbywać się w obecności prawnika. To on bowiem dysponuje niezbędną wiedzą i doświadczeniem w przygotowywaniu tego typu pism sądowych. Niemniej jednak za pisanie pozwu rozwodowego, możemy zabrać się także samodzielnie. Wówczas należy pamiętać, że składa się on z kilku elementów. Po pierwsze powinien on zawierać orzeczenie sądu, a także dane zarówno jednej jak i drugiej strony małżeństwa. Warto także zaznaczyć, że dokument jest pozwem o rozwód, a także zawrzeć w nim swoje żądania. Co więcej pozew o rozwód powinien posiadać:
- jasne udowodnienie, że pomiędzy małżonkami nastąpił trwały oraz zupełny rozkład małżeństwa
- wskazanie, które z małżonków ponosi za taki stan rzeczy winę
Przyglądając się kwestiom praktycznym, przygotowanie wniosku o rozwód daje trzy różne możliwości. W pierwszej kolejności można go złożyć bez wymagania orzeczenia o winie jednej ze stron, a także można wnioskować o orzeczenie rozwodu z wyraźnej winy jednej ze stron- wówczas trzeba to rozsądnie udowodnić. Trzeba również wspomnieć o trzeciej możliwości, którą jest orzeczenie rozwodu wskazując na winę obojga z małżonków. Oczywiście, małżonkowie w kwestii rozwodu muszą się ze sobą zgadzać. Wystarczy bowiem, że jedna ze stron nie zgodzi się na rozwód z orzeczeniem o winie, wówczas sąd nie ma możliwości rozwiązania takiej sytuacji. Ważną kwestią staje się także podział opieki nad dziećmi, jeśli małżonkowie je posiadają. Wówczas w pozwie o rozwód należy wskazać:
- który z małżonków powinien uzyskać pełne prawo do opieki nad dziećmi, czyli komu sąd powinien powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej.
- jak mają wyglądać kontakty z małoletnimi dzieci już po rozwodzie- trzeba uwzględnić przede wszystkim ich dobro
- jaka jest wysokość alimentów należnych lub tych, które są żądane
- jak ma wyglądać korzystanie ze wspólnego mieszkania- jeśli małżonkowie takie posiadali
Pamiętajmy, by w pozie umieścić opis stanu faktycznego, a także dokładne i rzetelne uzasadnienie. Na koniec trzeba się pod pozwem własnoręcznie podpisać.
Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?
Wiele osób, które decyduje się na założenie sprawy rozwodowej, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, gdzie taki wniosek powinien zostać złożony. W momencie, kiedy pozew o rozwód przygotowany został dla nas przez doświadczonego prawnika, wówczas to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność tego, by złożyć dokument w odpowiedniej instytucji. Niemniej jeśli jednak samodzielnie przygotowaliśmy wniosek o rozwód, wówczas trzeba go również samodzielnie złożyć. Warto wiedzieć więc, że sprawy rozwodowe w pierwszej instancji rozpatruje tylko i wyłącznie sąd okręgowy. Co więcej nie może być to dowolna instytucja, a ta, która została jasno wskazana w przepisach KC- czyli Kodeksu Cywilnego. Wobec tego pozew o rozwód należy złożyć do właściwego sądu okręgowego dla miejsca zamieszkania, które było ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania obu małżonków. Oczywiście w tym miejscu w dalszym ciągu choć jeden z małżonków musi mieć adres zameldowania lub pobytu. W przypadku kiedy żadna ze stron nie mieszka już w okręgu sądu, wówczas wniosek składany jest do sądu okręgowego, który znajduje się w miejscu zamieszkania pozwanej.
Zobacz także: https://radcasilski.pl/