W dobie nasilającego się kryzysu energetycznego i klimatyczne panele fotowoltaiczne odgrywają coraz większe znaczenie. Zazwyczaj montowane są one na dachach budynków, jednak chętnie wybieranym rozwiązaniem jest również montaż na ziemi. Dowiedz się, o czym należy pamiętać planując taką konstrukcję, jakie są jej zalety i kiedy warto się na nią zdecydować.
Czy na montaż paneli potrzebne jest pozwolenie?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, mikroinstalacje fotowoltaiczne, czyli instalacje o mocy przyłączeniowej nie nieprzekraczającej 50 kW, nie wymagają pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy są wykonywane na dachu, czy na gruncie. Nie wymagają one również uzyskania decyzji o warunkach zabudowy czy dokonywania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jak wybrać miejsce na montaż?
Panele fotowoltaiczne powinny zostać umieszczone na otwartym, niezacienionym terenie, a więc w pewnym oddaleniu od drzew, domu, słupów wysokiego napięcia. W planowaniu lokalizacji instalacji należy uwzględnić, że z czasem mogą pojawić się nowe obiekty, które będą rzucać cień na gotową instalację, tym samym obniżając jej efektywność. Przykładem może być nowy budynek postawiony na sąsiedniej działce. Dlatego warto na instalacje przeznaczyć obszar położony bliżej środka posesji, a nie na jej obrzeżach.
Jak montować panele?
Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamocowane na gruncie na zasadniczo dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż na specjalnych trójkątach na podkonstrukcji balastowej, drugim – tzw. stół fotowoltaiczny na konstrukcji balastowej, wkręcanej lub wbijanej. Trójkąty stosowane są tam, gdzie istotne jest obniżenie całej konstrukcji, stoły mogą mieć wysokość nawet 3 metrów, za to pozwalają zmniejszyć ogólną powierzchnię instalacji. O doborze rozwiązania powinien decydować wykonania całej instalacji.
Kto może przeprowadzić instalację fotowoltaiki?
Niezależnie od tego o jakim rozwiązaniu konstrukcyjnym mowa, należy pamiętać, że montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzony jedynie przez wykwalifikowanych i uprawnionych do tego fachowców, takich jak firma Remor. Samodzielny montaż jest nie tylko bardzo trudny i wymaga ogromnego nakładu pracy, ale również grozi bardzo poważnymi nieprawidłowościami w działaniu całej instalacji.